Guinea-Bissau volí po <span>vraždě prezidenta</span> novou hlavu státu

Zahraničí
26. 7. 2009 10:45
Odvolila...
Odvolila...

Odvolila...Guinea-Bissau zažila už ve své historii řadu pučů. Po vraždě prezidenta Vieiry začátkem letošního roku se v této západoafrické zemi, jedné z nejchudších na světě, koná druhé kolo prezidentských voleb. OSN vyzvala kandidáty, aby uznali jejich výsledky, ať už dopadnou jakkoli.

O nejvyšší státní post bojují kandidát vládnoucí strany Malam Bacai Sanhá, pro něhož se v první kole 2. července vyslovilo 39,6 procenta voličů, a bývalý prezident Kumba Yala, který v prvním kole na druhém místě získal 29,4 procenta hlasů.

Volební účast se v prvním kole pohybovala kolem 60 procent. Volby se konají poté, co v březnu příslušníci armády zabili posledního prezidenta Joao Bernarda Vieiru.

ČTĚTE TAKÉ: Guinea-Bissau přestává být rájem pašeráků drog
                        Guinea-Bissau: zavraždili kandidáta na prezidenta

Bývalý prezident Yala na předvolebnáí shromáždění.Vojáci však účast na vraždě oficiálně popírali a vinu svalovali na „skupinu neidentifikovaných občanů". Očití svědci však hovořili o příslušnících armádY, kteří po zastřelení prezidenta, který se snažil utéci, vyrabovali jeho rezidenci.

Podle ústavy pak zemi vládl předseda parlamentu. Za léta od získání nezávislosti na Portugalsku v roce 1974 země prošla několika převraty.

Joao Bernardo Vieira sám se dostal k moci v zemi nekrvavým pučem už roku 1980 a vládl do roku 1999. Poté uprchl do portugalského exilu a do své země se vrátil o šest let později jako kandidát prezidentských voleb. Už loni v listopadu těsně unikl pokusu o atentát.

Den před zavražděním Vieiry zemřel při bombovém atentátu na velitelství ozbrojených sil šéf generálního štábu Batista Tagme Na Wai. Mluvčí armáda poté prohlásil, že v pozadí útoku stál také Vieira.  

Tradiční tanečníci na volebním mítinku v Bissau.OSN u příležitosti voleb v Guineji-Bissau vydala prohlášení, v němž generální tajemník světové organizace vyzval prezidentské kandidáty, aby uznali výsledky voleb, ať už dopadnou jakkoli, a aby případné spory řešili nenásilnou cestou prostřednictvím jednání. "To bude pro Guineu-Bissau velký krok vpřed," uvádí se v prohlášení.

Guinea-Bissau patří k nejchudším zemím na světě. Až 80 procent obyvatel, kteří žijí pod hranicí bídy, je negramotných. Podle pozorovatelů je největším problémem země všude přítomná korupce, která kromě jiného přispěla k tomu, že země se stala doslova rájem pro obchodníky s drogami.

Drogy jsou také považovány za hlavní příčinu přetrvávajících konfliktů mezi politiky a vojáky. Guiena-Bissau se stala jednou z hlavních tranzitních zemi pro pašování kokainu z Jižní Ameriky do Evropy.  

Nově zvolený prezident bude mít pětiletý mandát. K volbám se zaregistrovalo skoro 600 tisíc voličů.

Foto: ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK , - pp -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ