Lídři států EU včetně německé kancléřky Angely Merkelové či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se ve středu v Abidžanu setkají se zástupci zemí Africké unie. Schůzka má řadu bodů, od evropské snahy pomoci s rozhýbáním africké ekonomiky pro podporu mladých lidí a jejich možností. Základním tématem, které všechny tyto otázky v základu propojuje, je ale snaha Evropy i afrických států řešit migrační problematiku.
Klíčovou iniciativou, která na summitu v největším městě Pobřeží slonoviny odstartuje, bude spuštění evropského plánu vnějších investic, tedy mechanismu pro africké investice jak finančních institucí, tak soukromého sektoru. Do roku 2020 by měl do Afriky přitáhnout investice dosahující až 44 miliard eur (více než 1,1 bilionu Kč).
EU je už nyní největší africký obchodní partner a zahraniční investor, v roce 2015 do Afriky mířily evropské investice za 32 miliard eur (asi 816 miliard Kč).
Summit se má soustředit také na zlepšování perspektiv pro mladé lidi, neboť zhruba 60 procent africké populace je mladší než 25 let. A právě mladí Afričané nejčastěji volí riskantní snahu o překonání Středozemního moře na cestě do Evropy.
EU a africké země spolu souhlasí, že při zvládání migrace je klíčová záchrana životů, boj s pašeráky lidí, zajištění legálních možností migrace a snaha o zlepšení situace a hospodářských možností lidí v afrických státech, aby necítili potřebu vydávat se na riskantní cestu do Evropy.
Výrazným momentem diskusí by se ovšem mohla stát situace v táborech na libyjském území, kde mnoho občanů afrických států zůstává ve stále krizovějších podmínkách.