Hlavní město Konga zasáhly záplavy. Nejméně 44 lidí zahynulo

Zahraničí
5. 1. 2018 17:51
Nejméně 37 lidí přišlo o život při záplavách v hlavním městě Konga.
Nejméně 37 lidí přišlo o život při záplavách v hlavním městě Konga.

Celkem 44 lidí přišlo o život při záplavách a sesuvech půdy způsobených přívalovými dešti, které v noci na čtvrtek zasáhly hlavní město Konga. Prudký déšť není v této africké zemi v tomto ročním období ničím výjimečným, často je ale smrtící v důsledku chaotické výstavby a chybějící kanalizace, uvedl zpravodajský server BBC.

Ještě dnes pokračovaly v Kinshase pátrací akce, počet obětí záplav už by se však neměl zvyšovat. "Máme definitivní bilanci 44 mrtvých," citovali novináři provinčního ministra pro sociální věci Dominiqua Weloliho.

Největší škody napáchala voda v oblastech s početnými chudinskými komunitami, což jsou například čtvrti Ngaliema, Selembao a Bandal. Celkem voda ve třetím největším městě afrického kontinentu zaplavila 5100 domů, 192 stavení je zcela zničených. Podle úřadů se musely dočasně vystěhovat tisíce lidí.

Svědci ve čtvrtek místní rozhlasové stanici Okapi řekli, že mezi mrtvými je i pět dětí z jedné rodiny. Ve čtvrti Ngaliema, která se rozkládá na svahu nad centrem Kinshasy, zahynulo celkem 13 lidí. Tři z nich zahynuli, když proud smetl jejich dům postavený z jílových cihel na dně strže.

"Je to stavební anarchie. Oficiální dokumenty už dlouho lidem zakazují se tam usazovat. Oni se tam ale stejně usidlují, protože nemají možnost jít jinam," řekl starosta jedné z přilehlých čtvrtí Ruffin Abedi.

Tento jev podle expertů pramení z přelidnění konžské metropole. V Kinshase žije asi deset milionů lidí, což je dvakrát tolik než před 20 lety. Rychlý růst populace se odehrává bez vedení důkladných pozemkových záznamů a sčítání obyvatel. Výsledkem je jakýsi "urbanismus chudoby", kde tři čtvrtiny města tvoří slumy plné chatrčí bez vody a elektřiny.

"Řešením tohoto dvojího problému (záplav a přelidnění) je přemístění komunit, které obývají zaplavitelná území, do obyvatelných míst," soudí bývalý ředitel Konžského geografického ústavu Roger-Nestor Lubiku. To se lehko řekne, s provedením už to bude horší, podotýká AFP.

Autor: ČTK , AFPFoto: , Twitter/John Wessels

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ