Islamisté chtějí posílat do EU své zabijáky v hávu běženců

Zahraničí
18. 2. 2015 12:20
Na ilegální námořní lince Libye - Itálie.
Na ilegální námořní lince Libye - Itálie.

Radikální organizace Islámský stát (IS) chce do Libye poslat velké množství svých bojovníků s úkolem dostat se jako uprchlíci přes Středozemní moře do Evropy. Mají pak rozpoutat útoky v jihoevropských městech a pokusit se útočit i na nákladní lodě. S odvoláním na dopisy, jejichž autory jsou stoupenci IS, o tom informoval britský list The Telegraph.

Příslušníci IS v Libyi povraždili 21 Egypťanů a Káhira tento týden zahájila nálety na pozice IS v Libyi. Egypt chce, aby se proti IS v severní Africe sestavila koalice podobná těm, které proti této organizaci bojují v Iráku a Sýrii.

Itálie je případným přílivem radikálů ohrožena nejvíc, protože právě tam končí množství severoafrických uprchlíků, kteří se rozhodnou dostat se do Evropy po moři. Itálie už v úterý schválila bezpečnostní opatření, v jejichž rámci bude do ulic měst v celé zemi vysláno na 4800 vojáků. Podle ministerstva vnitra budou střežit citlivé objekty nejméně do června. Pět stovek z těchto vojáků bude v Římě, kde už se teď vojsko podílí na ostraze diplomatických misí a rezidencí, synagogy a židovských škol.

Ministr zahraničí Paolo Gentiloni dnes v parlamentu řekl, že je třeba, aby OSN urychleně hledala politické řešení pro Libyi. Dnes má o Libyi jednat Rada bezpečnosti OSN.

Bojovníci Islámského státu popravují zajatce.Mluvčí libyjské armády Ahmad Mismarí tento týden prohlásil, že v každém libyjském městě existují spící buňky IS, které mají kontakty na vedení této organizace v Iráku.

Pohyb těchto lidí je prý nemožné přesně určit, někteří se snaží dostat se do milicí, které kontrolují libyjskou metropoli Tripolis a jsou proti zahraniční intervenci.

Analytici upozorňují, že v případě intervence by bylo mimořádně těžké stanovit přesné cíle pro koaliční letadla. Nehledě na to, že by se ještě prohloubil chaos, který už nyní vytváří vzájemný boj znepřátelených libyjských milicí.

"V případě pozemní intervence se z Libye stane země džihádu, kam budou proudit radikálové z Afriky, Iráku i Sýrie," řekl odborník na boj proti terorismu Mázin Šaríf. Analytik Luis Martinez upozornil, že omezí-li se intervence pouze na nálety, bude to znamenat i civilní oběti a radikalizaci libyjského obyvatelstva.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , screenshot Youtube

Další čtení

ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025
Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ