Na čtyři desítky lidských životů si v neděli vyžádalo pět teroristických útoků v Nigérii. Nejkrvavější atentát s 35 mrtvými je hlášen z předměstí nigerijského hlavního města Abuja, kde ve zcela zaplněném kostele během ranních modliteb explodovala nálož. Ke všem útokům se přihlásila nigerijská radikální islámská sekta Boko Haram, která chce přeměnit Nigérii v islámský stát. Krvavé útoky v této zemi, kde žije šestý největší počet křesťanů na světě, důrazně odsoudil Vatikán.
"Jsme zodpovědní za všechny útoky z posledních dní, včetně bombového (útoku) na kostel v Madalle (nedaleko Abuji). V příštích dnech budeme v těchto útocích na severu země pokračovat," řekl AFP mluvčí sekty.
Při explozi v kostele svaté Terezy v Madalle dále utrpělo zranění přes 50 lidí. Mluvčí nigerijských záchranných služeb médiím sdělil, že záchranáři neměli dost sanitek k evakuaci těl a raněných, záchranáři prý prosili o pomoc novináře. Podle reportéra Reuters celou oblast kolem kostela uzavřela policie. Reportér také viděl tisíce rozhněvaných mladých lidí stavět hořící zátarasy na hlavním silničním tahu z Abuje směrem na muslimský sever země. Policie a armáda se je pokusily rozehnat střelbou do vzduchu a slzným plynem.
Zranění zaplnili betonovou podlahu ve vládní nemocnici ležící nedaleko kostela svaté Terezy, mrtvé záchranáři pokládali na zemi pod širým nebem.
Další čtyří exploze
Další exploze následovala poblíž kostela v nigerijském městě Jos v centrální části země, kde vedle sebe žijí v napětí křesťané a muslimové. Podle mluvčího guvernéra státu Plateau, jehož je Jos hlavním městem, nedaleko kostela explodovala bomba. Ozbrojenci potom začali střílet na policisty, kteří na tomto místě hlídkovali a jednoho z nich zabili.
Další tři exploze se podle svědků ozvaly ve městě Damaturu, metropoli severovýchodního státu Yobe. Má je na svědomí sebevražedný atentátník, který při atentátu zahynul, uvedla podle agentury AFP místní policie. Kromě útočníka přišli o život tři policisté. Terčem útoku byla kolona policejních vozidel.
Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi útoky na nigerijské kostely odsoudil jako plod slepého a absurdního násilí. Katolická církev se modlí za všechny Nigerijce, kteří "čelí teroristickému násilí v těchto dnech, které by měly být naplněny mírem a radostí", citovala vatikánského mluvčího agentura AP krátce poté, co papež Benedikt XVI. v tradičním poselství Městu a světu připomněl strádání v některých zemích Afriky, které se kromě chudoby potýkají právě s násilnostmi. Nejnovější události v Nigérii Benedikt XVI. při čtení předem připraveného poselství výslovně nezmínil.
Rozpolcený stát
Nejlidnatější africký stát je prakticky v polovině rozdělen na převážně muslimský sever a křesťanský jih. Především sever země byl v poslední době dějištěm pumových i ozbrojených útoků ze strany islamistické sekty Boko Haram. Sekta se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření islámského práva v Nigérii.
Skupina, jejíž název se překládá jako "západní výchova je svatokrádež", podle agentury AP jen tento rok nese odpovědnost za nejméně 465 obětí na životech. Působí především na severu země, letos však také dvakrát udeřila v hlavním městě Abuji. Při jednom z nich se terčem útok stal areál místního sídla OSN.
Podle agentury AP se sekta Boko Haram rozpadla do tří frakcí, z nichž ta nejradikálnější je v kontaktu se severoafrickou větví teroristické sítě Al-Káida a pravděpodobně i se somálským islamistickým hnutím Šabáb.
Násilnosti Nigérie zaznamenala i o loňských Vánocích. Na Štědrý den a Boží hod vánoční tehdy při útoku na kostel na severu a při incidentech v Josu v centrální části země o život přišly nejméně čtyři desítky lidí. Násilnosti se letos v lednu přelily ve střety mezi křesťany a muslimy.