Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý při své návštěvě Nigérie řekl, že boj proti islamistům ze skupiny Boko Haram nelze vyhrát jen vojenskou cestou. Vyřešit je potřeba sociální příčiny popularity extremistů. Washington chce nicméně prodat Nigérii až 12 lehkých útočných letadel.
Abuja také lobbuje za obnovení dodávek zbraní z USA, které byly dříve znepokojeny dodržováním lidských práv v zemi. Boko Haram se podle Kerryho podaří potlačit, pokud Abuja vyřeší příčiny, proč Nigerijci vstupují do řad extremistů. Místní vláda a armáda musejí získat důvěru obyvatel země.
"Víme také, že porážka Boko Haram na bojišti je pouze začátkem toho, co musíme udělat," řekl Kerry v severonigerijském městě Sokoto. "Vytvoření důvěry veřejnosti ve vládu vyžaduje také spolupráci armády a institucí vymáhajících právo. Extremismus nemůže být poražen (jen) pomocí represe nebo strachu," dodal.
Mnohé nevládní organizace opakovaně upozorňovaly, že nigerijské jednotky používají nepřiměřené síly a páchají zločiny proti údajným příslušníkům Boko Haram.
Spojené státy v minulosti zablokovaly vývoz zbraní do Nigérie a přestaly cvičit nigerijské vojáky. Důvodem byly mimo jiné pochybnosti ohledně dodržování lidských práv v zemi, včetně špatného zacházení se zajatci. Vláda současného nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho tvrdí, že stav lidských práv zlepšila, takže americká blokáda může být zrušena. Kerry naznačil souhlas, když řekl, že Buhariho nástup do úřadu v roce 2015 znamenal "silný začátek (pokroku) na všech úrovních veřejné správy".
Letos v květnu američtí činitelé řekli, že Washington chce prodat Nigérii až 12 lehkých útočných letadel jako projev uznání Buhariho reforem armády. Obchod musí ještě schválit americký Kongres.
Boko Haram má zázemí hlavně na severovýchodě Nigérie v oblasti Borno. Skupina ve svém tažení za vytvoření islamistického státu zabila přibližně 15 tisíc lidí.