JAR: hrozí chaos a obrat doleva
19.12.2007 17:31
Barvitý vyzývatel Jacob Zuma drtivě porazil prezidenta Thaba Mbekiho v boji o šéfování vládnoucí jihoafrické strany. Nejspíš se stane prezidentem. Co bude dál, nikdo neví.
Přes hrozivá obvinění z korupce a relativně nedávný nucený odchod z kabinetu je Jacob Zuma na koni. Bývalý viceprezident Jihoafrické republiky v úterý večer sesadil z křesla šéfa vládního Afrického národního kongresu (ANC) jeho šéfa - a zároveň prezidenta JAR - Thaba Mbekiho. Má tak velkou šanci vyhrát v roce 2009 prezidentské volby.
O osm set hlasů
Výměnu v čele zdaleka nejsilnější jihoafrické politické strany zařídilo hlasování delegátů sjezdu ANC v Polokwane v provincii Limpopo. Zuma v něm svého dosavadního nadřízeného porazil poměrem hlasů 2329:1505.
Mbeki, jenž je u moci od roku 1999, se na poslední chvíli pokusil dvouapůlhodinovým projevem delegáty strhnut na svou stranu. Když však šéf volební komise Dren Nupen oznámil výsledek hlasování, téměř dvě třetiny z přítomných čtyř tisícovek delgátů začaly tančit a hlasitě skandovat Zumovo jméno.
Zuma se pak za všeobecného jásotu objevil na podiu; v kožené bundě a bílé čepici působil i symbolicky méně formálně než prezident. Ten již dlouho čelil výtce, že je příliš akademickým typem vládce.
Oba politici vylezli na podium a objali se, jako by chtěli za sebou nechat velmi osobní kampaň. Na další gesta přátelství však může být nejbližší budoucnost ANC a celé nejvyspělejší země černého kontinentu skoupá.
Korupce, nebo manipulace?
Zuma totiž čelí obvinění z korupce; podle policie měl celkem převzít ekvivalent čtyř milionů dolarů spojených s nákupem francouzských stíhaček. Jeho stoupenci však považují obvinění za vykonstruované a vidí za ním tlak ze strany Mbekiho příznivců. Pokud by byl Zuma v době prezidentských voleb souzen, nemohl by kandidovat. Následující období, v němž sice bude Mbeki ve funkci, ale reálné moci mu mnoho nezbude, tak může přinést ještě zesílený boj o moc ve státním aparátu - v policii, justici atd.
Co se pětašedesátiletého Zumy týče, korupční obvinění není jediným problémem ani jeho samého, ani JAR pod jeho případnám vedením. V roce 2005 jej Mbeki odvolal z pozice viceprezidenta, když byl obviněn ze znásilnění (posléze byl obžaloby zproštěn).
Přestože však Zumu stíhá jeden problém za druhým, jeho popularita neustále roste. Od Mbekiho se totiž liší nejen zmiňovaným lidovým stylem, ale také orientací: zatímco Mbeki je v Británii vystudovaný ekonom-centrista, Zuma je populista, jenž obhajuje spolupráci s komunisty a stojí otevřeně na levém kraji (již tak levostředově zaměřeného) ANC. Ekonomocvé se proto obávají odlivu zahraničních investic a sklouznutí země dosud - podle demokratických i ekonomických měřítek - relativně slušně fungující blíže lokálnímu standardu, podstatně nižšímu.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.