Státní krize
JAR: kolaps v přímém přenosu
05.10.2018 13:41 Původní zpráva
Jihoafrická republika stojí před obrovskou propastí. Odkaz Nelsona Mandely je pošlapán a zemi hrozí, že skončí stejně jako sousední zhroucená Zimbabwe. Mafián Radovan Krejčíř, který si v JAR odpykává trest za pokus o vraždu a únos, asi ví, proč tolik žadoní o návrat do Česka...
Budoucnost Jihoafrické republiky se otřásá v základech. V letošním druhém čtvrtletí se země poprvé od roku 2009 propadla do recese. Hrubý domácí produkt klesl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,7 procenta, hlavně kvůli propadu dopravního, maloobchodního, ale především zemědělského sektoru, jenž se snížil o 29,2 procenta a dosud byl doménou bělošských farmářů. Zpráva je tvrdou ranou pro prezidenta Cyrila Ramaphosu, který se snaží jihoafrickou ekonomiku po desetiletí stagnace oživit.
Vraťme se ale trochu zpět v čase a zkusme najít hlavní příčiny současné mizerie. V roce 1990 vyšel z vězení po nekonečných 27 letech svobodný muž Nelson Rolihlahla Mandela, bojovník proti apartheidu - rasové segregaci černochů. Mandela byl ovšem také marxista a zakladatel militantní skupiny Umkhonto we Sizwe - vojenského křídla Afrického národního kongresu -, která v zemi páchala brutální teroristické činy. Vzhledem k nepřijatelnosti apartheidu však média tuto část politické činnosti decentně upozadila a pilně vytvářela obraz kladného hrdiny.
Mandela začal po svém propuštění jednat s tehdejším prezidentem Frederikem Willem de Klerkem. Cíl? Skoncovat s apartheidem. Zároveň plánoval dovést zemi k všeobecným volbám, v nichž o jeho úspěchu nikdo nepochyboval.
Mezi bělošským obyvatelstvem se začala šířit panika. Nebudou se chtít bývalí marxisté mstít? Bude Jihoafrická republika nadále bezpečnou zemí? A nehodlá Mandela zavádět komunismus a s ním nevyhnutelně spojené znárodňování? Zemí cloumaly obrovská nejistota a strach z budoucnosti. JAR začali opouštět běloši, kteří měli dosud výhradní slovo v chodu státu. Ekonomika se propadala do bolestivé recese, která trvala do roku 1992.
CELÝ TEXT NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU FAKTOR S, KTERÉ VYŠLO 20. ZÁŘÍ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.