Tibetský duchovní vůdce dalajlama zrušil plánovanou návštěvu Jihoafrické republiky, neboť nedostal vízum. Žádost podal před pěti měsíci, aby se mohl zúčastnit oslav 80. narozenin držitele Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutua, které začínají ve čtvrtek. Jihoafrické úřady ovšem ujišťují, že žádost byla neúplná, protože pas dodal až koncem září.
Dalajlama se měl mimo jiné v Kapském Městě v sobotu zúčastnit konference Desmond Tutu za mír, která je součástí oslav narozenin jihoafrického anglikánského arcibiskupa. Jsou jedním z mála veřejných vystoupení nositele Nobelovy i dalších cen, který se od svých devětasedmdesátin stahuje do ústraní, do "důchodu".
"Jeho Svatost měla odjet do Jihoafrické republiky 6. října, ale ještě nebyla doručena víza," sdělila kancelář dalajlamy ve zprávě, kterou vysvětlila zrušení cesty. Clayson Monyela, mluvčí jihoafrického ministerstva zahraničí, ovšem říká, že zastupitelský úřad v Novém Dillí obdržel kompletní žádost, tedy včetně originálu pasu, poté "začal obvyklý proces vyřizování žádosti". "Jakmile skončí, rozhodnutí bude sděleno žadateli, nikoli médiím," citovala jej anglickojazyčná al-Džazíra. Zrušení návštěvy je podle ministerstva osobním rozhodnutím dalajlamy.
Tutu nad tím vyjádřil hlubokou lítost. Zacházení s žádostí o vydání víza se prý silně podobalo postupům vůči černým Jihoafričanům při cestování během apartheidu. "Způsob reakce na žádost o vízum ze strany jihoafrické vlády hluboce uráží dva držitele Nobelovy ceny za mír, kteří patří mezi nejrespektovanější duchovní vůdce na zemi," uvádí se v prohlášení Tutuovy nadace.
Diktát Pekingu?
Jihoafrická vláda čelí za své chování vůči dalajlamovi silné kritice na domácí scéně. Opozice označila postoj vlády za nepřípustný. "Tím, že své rozhodnutí odkládala, rozhodla o svém osudu. Dovolila Číně, aby Jihoafrické republice diktovala zahraniční politiku," uvedl opoziční poslanec Stevens Mokgalapa.
Dalajlama navštívil JAR v roce 1996, kdy ho pozval tehdejší prezident Nelson Mandela, a později v letech
Šéf centra pro mír Desmonda Tutua v Kapském Městě Nomfundo Walaza prohlásil, že zpoždění a mlčení vlády v souvislosti s žádostí o vízum je důkazem chybějícího respektu vůči arcibiskupovi Tutuovi i vůči dalajlamovi.
Dalajlama požaduje dialog s čínským vedením s cílem získání autonomie pro Tibet pod čínskou administrativou. Peking však jeho snahy vnímá stále jako nebezpečný separatismus. Tutu Tibeťany podporuje, vyzýval například politiky k bojkotu zahajovacího ceremoniálu pekingské olympiády před třemi lety.