JAR plánuje povolit obchod s rohy nosorožců. Ochránci se bouří

Zahraničí
13. 3. 2017 08:30
Pytláci v JAR loni zabili 1054 nosorožců, což je o deset procent méně než v roce 2015.
Pytláci v JAR loni zabili 1054 nosorožců, což je o deset procent méně než v roce 2015.

Jihoafrická vláda plánuje vnitrostátně povolit obchodování s rohy nosorožců a umožnit jejich omezený vývoz. Ochránci přírody po celém světě s návrhem nesouhlasí a upozorňují na to, že pytláci v posledních letech kvůli rohům zabili rekordní počet nosorožců.

Nový návrh zákona by po schválení umožnil cizincům s povolením vyvézt z JAR maximálně dva nosorožčí rohy a to jen v případě, že budou určeny pro "vlastní využití". Kritici však tvrdí, že vyvezené rohy by bylo těžké časem dohledat a pravděpodobně by se objevily na aukcích.

Většina nosorožců na světě žije v Jižní Africe, od roku 1977 platí mezinárodní zákaz obchodování s jejich rohy. Jižní Afrika uvalila v roce 2009, když obchodování s rohy na černém trhu bylo na vzestupu, na vnitrostátní obchodování s rohy nosorožců moratorium. Proti tomu se postavila řada majitelů nosorožčích farem, kteří vládu kvůli zákazu zažalovali. Kabinet se postupně začal přiklánět ke zrušení zákazu. Konkrétní návrh nového zákona o obchodování s nosorožčími rohy se v současné chvíli připravuje.

O rohy nosorožců mají zájem především země ve východní Asii, kde z nich podobně jako ze sloních klů vyrábějí většinou šperky, figurky a maličkosti pro turisty. Používají se také v tradiční medicíně a mnozí věří, že představují spolehlivé afrodiziakum.

Pytláci v JAR loni zabili 1054 nosorožců, což je o deset procent méně než v roce 2015. Zatímco jihoafrické úřady pokles přičítají zvýšené bezpečnosti a protipytláckým opatřením, ochránci přírody jsou přesvědčeni, že pytláci zabili méně zvířat proto, že nosorožci ve volné přírodě postupně vymírají.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , Renee Graham

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ