Egyptská dynastie
Je, není, je... Následnictví Mubarakova syna s otazníky
28.12.2010 07:15
Už roky pracuje egyptský prezident Husní Mubarak (83) na tom, aby po něm nejvyšší úřad v zemi převzal jeho syn Gamal. Egypt by se tak stal další moderní dynastií. O uplynulém víkendu zasedala v Káhiře vládní Národnědemokratická strana (NDP). Na jasnější slova, kdo by mohl nynější hlavu státu vystřídat, ale novináři a delegáti čekali marně.
Mubarak I. se otázce případného následnictví (v tomto případě jde o výstižnější výraz než "následovnictví") opět vyhnul. Gamal Mubarak sledoval otcův projev z první řady. Prezidentovi je téměř třiaosmdesát let, má pochroumané zdraví a zemi na Nilu vládne pevnou rukou už 29 roků.
Jak vážně je bývalý bojový pilot nemocen, je státním tajemstvím.
Letos v létě spekulovali někteří izraelští experti na Blízký východ o pokročilém stadiu rakoviny. Faktem je, že začátkem roku se Husní Mubarak podrobil v německém Heidelbergu operaci žlučníku a podle oficiálního sdělení šlo o rutinní zákrok.
Následný a celých šest týdnů trvající pobyt v nemocnici ale nechává tušit, že jde o něco horšího.
Mubarak junior zastává už nyní vysoký úřad v NDP, sedí v čele politbyra. To jej podle zákona předurčuje k prezidentskému úřadu. Otec z něj už před deseti lety udělal svého finančního poradce a připravuje mu cestičky vedoucí na samotný vrchol.
Problémem ovšem zůstává, že proti Gamalovi jako prezidentovi se staví armáda, která obsazení tohoto úřadu spolurozhoduje, a také mnoho Egypťanů, kteří si ve své vlasti nepřejí žádné dědičné prezidentství.
Otázkou je, co chce NDP, téměř neomezeně vládnoucí Mubarakova partaj. Když se Gamal ve svém vystoupení na sjezdu vyjadřoval k dramatické nezaměstnanosti v Egyptě a nezbytným investicím, sál se začal rychle vyprazdňovat.
Podle přítomných domácích novinářů tím delegáti NDP dali najevo svůj nesouhlas s následnictvím prezidentova potomka.
Aby se prezident vyjádřil na veřejnosti k otázce svého nástupce konkrétněji, si přejí hlavně starší stranické kádry. Mlčení Mubaraka seniora otevírá pole spekulacím.
Mubarak přešel mlčky také možnou vlastní kandidaturu na svůj úřad v příštím roce, kdy jsou plánovány prezidentské volby. Tím by získal další čas na vylepšování pozic pro Mubaraka II.
Po nedávných parlamentnách volbách obsadila sice NDP přes 90 procent poslaneckých křesel v parlamentu, ale strana není žádným monolitem. Obavy z možného rozklížení NDP, jež existuje od roku 1971, posilují i spory o to, kdo má usednout u vesla po Mubarakovi.
Roku 2000 ukončil Mubarak junior svou kariéru investičního bankéře v Londýně a plně se vrhl do rodinného politického byznysu. Jimmy, jak se mu někdy říká, se před třemi lety oženil a má jednu dceru. Doma v Egyptě se rád obklopuje západně orientovanými obchodníky.
Okruh lidí kolem Gamala má hlavní zásluhu na realizaci současného ambiciózního hospodářského programu Egypta. Z plánovaného boomu zatím ale ještě není mnoho vidět. Každý čtvrtý Egypťan žije pod hranicí chudoby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.