Tolerance
Ježíš, nebo Mohamed? Vždyť je to jedno, vědí v Sieře Leone
04.06.2014 19:00
Pokud jde o soužití křesťanů a muslimů, přicházejí z Afriky poslední dobou smutné zprávy. Ať už jde o masakry ve Středoafrické republice, řádění Boko Haram v Nigérii nebo mediálně vděčný případ čerstvé súdánské matky, které za její vyznání hrozí trest smrti. O pozitivních věcech se příliš nemluví, i když třeba nejsou žádnou novinkou. Například o náboženské toleranci v Sieře Leone.
Minibusy, které pro přepravu používají obyvatelé hlavního města Freetownu, jsou oblepeny širokou škálou náboženských sloganů. "Věř v Alláha" stojí na jednom. Jiný zase vyzývá k následování Krista. Po děravých silnicích ale jede i vůz s nápisem "Bůh miluje Alláha", píše The Economist.
Ve Sieře Leone berou náboženskou toleranci vážně. Nejen, že vztahy mezi vyznavači křesťanství a islámu, jakožto dvěma největšími náboženstvími v zemi, jsou srdečné. Neobvyklé není ani to, když se jedna osoba považuje za křesťana a muslima zároveň. Do toho přetrvávají tradiční náboženství jednotlivých etnických skupin.
Hassan Kargbo je jedním z těch, kteří jsou označováni jako "chrismus". Považuje se za muslima, ale věří i v křesťanství. Předtím, než v neděli vyrazí do práce, zajde do kostela. Mešitu navštěvuje každý den. "Vnímám to jako stejné náboženství. Všichni z nás říkají, že je to stejný bůh, kterého uctíváme."
Kelfala Conteh se stará o nejstarší mešitu ve Freetownu. "Křesťané sem samozřejmě chodí. Máme tu křesťany a muslimy modlící se vedle sebe. Žádné boje. Ježíš byl poslem, který měl říci lidem, aby uctívali jednoho boha. Uznávám ho hned po Mohamedovi. Věřím v bibli i korán," říká.
Sierra Leone si v nedávné minulosti získala světovou pozornost především krvavou občanskou válkou, která trvala od roku 1991 do roku 2002 a připravila o život na 50 tisíc lidí. Snímky zdrogovaných dětských vojáků, kteří se zúčastnili diamanty financovaných bojů, a obětí s usekanými končetinami obletěly zeměkouli.
Právě náboženské porozumění by mohlo zemi pomoci na cestě ke stabilitě a prosperitě. Muslimové v zemi tvoří podle údajů OSN 71 procent obyvatelstva, křesťané 27. Prezidentem je ale křesťan Ernest Bai Koroma a jeho zástupcem muslim. Mezikonfesní sňatky jsou běžné, stejně jako konverze. Svoboda vyznání je daná ústavou. Ve válce o náboženství nešlo.
Když Sierru Leone loni navštívil zvláštní zpravodaj OSN pro svobodu náboženství a vyznání Heiner Bielefeldt, došel k podobným poznatkům.
"Před příjezdem do Sierry Leone jsem očekával, že uvidím zemi charakteristickou vysokým stupněm náboženské tolerance. Co jsem zažil, ale daleko předčilo má očekávání. Při všech pokusech zemi dále rozvíjet mohou náboženské komunity - a také to dělají - hrát klíčovou roli," prohlásil tehdy.
Místní jsou na míru náboženské tolerance ve své vlasti hrdí. Zároveň se ale obávají, aby se v budoucnu něco nepokazilo. Například tím, že by do země pronikli islamisté. Že stačí málo, se ukazuje ve Středoafrické republice, kde ještě nedávno obě komunity žily také relativně v klidu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.