Jihoafrická ministryně kleptomanka a alkoholička

Zahraničí
27. 8. 2007 09:00
Prezident Thabo Mbeki
Prezident Thabo Mbeki

Jihoafrická ministryně zdravotnictvíKontroverzní jihoafrická ministryně zdravotnictví, přezdívaná za své pochybné metody léčby AIDS „Doktorka řepa", byla odhalena coby zlodějka a alkoholička, která navíc při transplantaci jater nedodržela oficiální pořadník. Přesto odmítá rezignovat a kryje ji i vládní strana, která o jejích excesech věděla.

Zprávu o alkoholismu Manto Tshabalala-Msimangové (66) přinesl před týdnem největší jihoafrický nedělník Sunday Times. Zaměstnanci nemocnice v Johannesburgu prý byli pod hrozbou propuštění nuceni zamlčet skutečný důvod ministryniny březnové transplantace jater, jíž podle novin byla cirhóza.

Ve článku nazvaném „Manto: alkoholička a zlodějka" noviny informovaly, že ministryně byla během svého exilu v Botswaně v sedmdesátých letech usvědčena, že coby nemocniční správkyně okrádala místní pacienty. Botswana ji poté vyhostila jako nežádoucí.

Podle posledních informací jihoafrického tisku se ministryně zdravotnictví během pobytu v Botswaně dokonce léčila z kleptománie. Vládní úředníci, kteří si nepřáli být jmenováni, uvedli, že vláda o celé záležitosti věděla, ale nijak se jí nezabývala. Oficiálně se k aféře žádný vládní činitel nevyjádřil (viz TÝDEN 35/07).

Samotná ministryně se soudí s listem Sunday Times, který skandální informace z jejího života zveřejnil, rezignovat ale nehodlá, protože prý jde o politicky motivované útoky na její osobu.

Skandální odhalení o Msimangové přišlo v době, kdy jihoafrický Prezident Thabo Mbekiprezident Thabo Mbeki (65) čelí rostoucí kritice, že se zastává této ministryně, podle níž je nejlepším způsobem na boj proti šířící se pandemii AIDS olivový olej, řepa a česnek.

Prezident Mbeki jihoafrickou veřejnost rozhořčil na začátku srpna, když vyhodil ministryninu první náměstkyni Nozizwe Madlala-Routledgeovou, která si naopak za svůj odhodlaný a pokrokový boj proti AIDS vysloužila mezinárodní kredit. Nelíbila se mu její otevřená kritika zastaralých metod léčby AIDS a kritického stavu veřejných nemocnic v zemi.

Prezidenta s Msimangovou spojuje společná perzekuce v době apartheidu, za ministryni zdravotnictví si ji zvolil v roce 1999.

V Jihoafrické republice je zhruba 5,5 milionu HIV pozitivních, což z ní činí jeden z nejvíce zasažených států ve světě. Podle odhadů zde na nemoci spojené s AIDS každý den zemře zhruba tisíc osob.

Na fotografiích: (1) Jihoafrická ministryně zdravotnictví, nedatováno, (2) Prezident Thabo Mbeki na summitu v Lusace, 16. srpna

Foto: 1) archiv, 2) AP

Autor: - ms -

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ