Jihoafričtí vězni zahlcují kvůli HIV úřady žádostmi o obřízku

Zahraničí
1. 11. 2010 18:52
V Jižní Africe je bezmála šest milionů nakažených.
V Jižní Africe je bezmála šest milionů nakažených.

Úřady v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal jsou zahlcené množstvím žádostí od vězňů, kteří si přejí být obřezáni. Podle některých studií i doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) obřízka snižuje na polovinu šanci, že muž chytne HIV, píše BBC.

KwaZulu-Natal má i na poměry Jižní Afriky vysoký podíl HIV pozitivních - a vězni si to díky prevenční kampani nyní uvědomili. Prevence mezi trestanci je součástí širší kampaně mezi sexuálně aktivními muži, ale zrovna za mřížemi se setkala s překvapivou odezvou. "Chodili jsme po vězeních mluvit o HIV, kondomech a testování. A oni se ptali, proč nejsou také v programech," řekl BBC provinční ministr zdravotnictví Sibongiseni Dhlomo. Jen ve vězení Qalakabusha už obřezali na 150 dobrovolníků a další se hlásí. "Máme víc žádostí o obřízku, než je v našich momentálních možnostech. Jsme skutečně zahlcení," říká ministr.

Prezervativy zdarma zpomalují šíření viru, ale ne každý na ně spoléhá.Místní Organizace pro lidská práva vězňů preventivní kampaň vítá - pokud jsou vězni správně informovaní, je to v jejich zájmu. "Může to pomoci bojovat proti pohromě HIV/AIDS, která se po jihoafrických vězeních šíří jako požár," soudí mluvčí aktivistů Golden Miles Bhudu.

V padesátimilionové Jihoafrické republice je přes 5,7 milionu HIV pozitivních, v absolutním počtu vůbec nejvíc na světě. Nebo také řečeno jinak, každý třetí nakažený v Subsaharské Africe žije v JAR. V provincii KwaZulu-Natal jsou čísla ještě dramatičtější, podle statistického úřadu HSRC je tu nakažený každý šestý, počítáno od dvou let věku.

Obřízky se začaly praktikovat až nedávno, v roce 2007 je podpořila WHO. A ve zmiňované provincii měly ještě další překážku, královský zákaz. V 19. století je mimo zákon postavil král Zuluů Shaka, neboť ho kvůli rekonvalescenci na měsíce zbavovaly mladých bojovníků. Až současný král Goodwill Zwelithini je opět povolil, právě kvůli boji s HIV.

Od začátku programu v dubnu se tak k zákroku přihlásilo přes deset tisíc mužů, shrnuje ministr Dhlomo. Cíl jeho provincie je do roku 2014 provést dva a půl milionu obřízek, tedy zhruba u každého druhého muže.

Sociální pracovnice u rodiny nakaženého HIV, Ngwelezane, KwaZulu-Natal.

Autor: - mav -, BBCFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ