Jižní Afrika se připravuje na fotbalové mistrovství světa, které se tam uskuteční v červnu a červenci příštího roku. Vedle stadionů a ubytování musí statisícům fanoušků zajistit také doprovodný program, jenže tady to trochu vázne - každá druhá prostitutka je HIV pozitivní. Vyřešilo by to povolení nejstaršího řemesla?
„HIV je globální problém a je potřeba podněcovat i vynucovat zodpovědnost, zejména mladých Jihoafričanů, kteří by mohli být během šampionátu v ohrožení," řekl britskému nedělníku The Observer profesor Ian Sanne, šéf výzkumu HIV johannesburské univerzity.
ČTĚTE TAKÉ: Jihoafrická ministryně léčící AIDS česnekem odvolána
Šéf FIFA chlácholí dělníky. Na fotbal půjdou zadarmo
Rozjařená atmosféra, na kterou lákají fotbalové organizace, cestovní kanceláře i jihoafrická vláda, je podle něj nevyhnutelně spojená s přemírou alkoholu a následnou promiskuitou.
Ozývají se proto četné hlasy, že by prostituce měla být legalizována a podřízena zdravotním kontrolám - odhaduje se, že virem HIV je nakaženo 50 procent sexuálních pracovnic.
V ohrožení by nebyli jen zahraniční fanoušci, riziko se samozřejmě týká i domácích, a prostitutek zvlášť. Intenzivní slavnosti a rapidní nárůst „zakázek" by mohly šířit virus nebývalou měrou.
Pět milionů nakažených
Jižní Afrika je na tom už tak velice špatně. S virem žije více jak pět milionů obyvatel, tedy zhruba každý desátý. Jenom vloni kvůli AIDS zemřelo čtvrt milionu lidí. Patřičná antiretrovirotika, která brání viru HIV plně se vyvinout v AIDS, se přitom dostanou ani ne ke třetině nakažených.
Profesor Sanne proto volá po přechodném povolení nejstaršího řemesla, místo aby byly nevěstky diskriminovány. „Dočasně prostituci zlegalizovat by pro zemi bylo daleko lepší, než ji nechat nehlídanou," soudí. „Sexuální pracovnice by se musely registrovat u úřadu, který by reguloval jejich praxi a vydával certifikáty. Ale napřed by musely projít povinným testovacím procesem na HIV a jen ty s negativním testem by dostaly povolení."
Aktivisté v boji proti AIDS by sice souhlasili s legalizací, jak ji navrhuje třeba Sanne, ale nelíbí se jim okolnosti - vláda by se měla zajímat o vlastní občany, a ne k něčemu takovému přistupovat až kvůli obavám turistů.
„Jasným krokem kupředu, jak vyřešit problém desetitisíců žen nucených chudobou k prostituci, je legalizovat ji teď, nejen jako dočasné řešení kvůli mistrovství světa," říká Vuyiseka Dubula pracující pro aktivistickou Treatment Action Campaign.
„Je potřeba prostituci dekriminalizovat už nyní, abychom mohli začít s pomocí ženám, které byly mnohdy zneužívány a týrány od mladého věku."
I policii by se ulevilo
Ještě dále chtěl zajít policejní komisař Jackie Selebi (nyní ovšem suspendovaný pro korupci), všeobecný rozruch způsobil svým názorem povolit během mistrovství prostituci i pití na veřejnosti.
Policie by tak podle něj neměla v ulicích tolik práce s méně významnými přestupky, píše Observer. Jenže tyto otázky jsou v Jižní Africe velice sporné, obchodování sexem se tu považuje za nemorální a nepřípustné.
Na zápasy se dohromady počítá s asi 3,2 milionu lístků, milion zůstane domácím, zbytek se rozdělí zahraničním fanouškům a sponzorům. A mnoho dalších, na které se nedostane, bude zápasy pozorovat z obřích obrazovek i barů, stálých či provizorních.
Foto: Profimedia.cz, Robert Zlatohlávek