Kaddáfí láká žoldácké posily od Tuaregů

Zahraničí
9. 3. 2011 06:00
Tuaregové ve zbrani mají s plukovníkem Kaddáfím dobré vztahy.
Tuaregové ve zbrani mají s plukovníkem Kaddáfím dobré vztahy.

Podle mnohých zpráv hrají velkou roli mezi oporami libyjského vůdce Muammara Kaddáfího najatí žoldáci. Mnoho z nich jde hlavně po penězích, ale Tuaregové ze Sahary jsou Kaddáfímu zavázáni, podporoval je v jejich povstání proti vládě Mali.

Stovky Tuaregů v posledních dnech odjely z Mali a přidaly se ke Kaddáfího táboru v Libyi. "Kolem dvou, tří stovek jich odjelo v posledních sedmi dnech," řekl BBC minulý týden politik z kraje Kidal na severu Mali, jenž nechtěl zveřejnit své jméno. Agentura AFP hovořila o osmi stovkách Tuaregů. Jiný svědek z oblasti to potvrzuje, mluví o koloně čtyřiceti aut, která přes jih Alžírska zamířila do Libye.

"Platí jim kolem deseti tisíc dolarů (přes 170 tisíc Kč) za naverbování, a jak jsem slyšel, slíbili jim dalších tisíc za den v boji," říká politik. Některé peníze šly přes libyjskou ambasádu v Bamaku, hlavním městě Mali. Ta se však oficiálně nevyjadřovala.

O Kaddáfího žoldácích v bojích proti rebelům se mluvilo už dříve, svědci zmiňovali Afričany tmavší pleti. Mohli podle nich pocházet ze zemí jako Čad, Konžská demokratická republika, Niger, Mali či Súdán. Řada z nich v Libyi pobývá roky, někteří získali občanství nebo se přidali k regulérní armádě. Až v posledních dnech se objevují zprávy o žoldácích klasičtějšího typu, ad hoc najatých kvůli nepokojům.

Historické vztahy

Tuaregové jsou tradiční nomádi, patřící do širší skupiny berberských národů v pásmu Sahelu a na Sahaře v severozápadní Africe, nemálo jich žije i v Libyi - aktuální statistiky však nejsou. S plukovníkem Kaddáfím mají dlouho dobré vztahy, píše BBC.

"Modrý lid" ze Sahary.Začátkem 70. let, brzy po převzetí moci v Libyi, vytvořil islámskou legii, která měla bojovat za sjednocený islámský stát v Severní Africe. Připojilo se tehdy mnoho Tuaregů, rozsáhlá sucha v Sahelu a na Sahaře přidala na lákavosti vysokým žoldům. Legionáři bojovali v konfliktech v Čadu, Súdánu či Libanonu, ke konci osmdesátých let je však Kaddáfí rozpustil.

Vedle toho Kaddáfí podle všeho podporoval rebelie Tuaregů v Mali či Nigeru, kde roky bojovali s ústředními vládami za autonomii, vyšší zastoupení v parlamentech či vojsku nebo za vyšší investice do jejich zaostalých oblastí. Kaddáfí nakonec asistoval při uzavření mírových dohod a poskytl azyl ozbrojeným rebelům, když boje před pár lety skončily.

V Tripolisu tak pobývá šéf nigerských rebelujících Tuaregů Aghali Alambo, další tisíce bojovníků (bývalých rebelů i legionářů) jsou důležitou součástí Kaddáfího vojsk. Jih Libye zabezpečuje tuaregský generál Ali Kana, informuje Radio France Internationale.

Na oplátku i za tučný žold

Teď se Kaddáfímu tehdejší podpora vyplácí a Tuaregové z ostatních zemí přijíždějí na pomoc. "Někteří lidé, kteří bojovali v povstání tady v Mali, se pak přidali k libyjskému vojsku. Ti mají samozřejmě dobré kontakty na Tuaregy, co zůstali, a teď je žádají, aby přišli do Libye," vysvětluje politik z Kidalu, ohromné žoldy jsou podle něj příliš velkým pokušením. "I někteří mí příbuzní šli bojovat, ačkoli jsem je žádal, aby to nedělali."

Mír Tuaregů s vládou zprostředkoval právě Muammar Kaddáfí.Bamako z tohoto angažmá příliš nadšené není. "Vláda Mali je silně proti využívání žoldáků v jakémkoli ozbrojeném konfliktu a v žádném případě neusnadňuje mobilitu těchto lidí. Momentálně přemýšlíme, jak to můžeme zastavit," řekl BBC zdroj z ministerstva zahraničí.

Další vládní představitel potvrzuje, že to nebude lehké. "Ti lidé cestují pouští. Nikdo hranice uprostřed Sahary nekontroluje."

Cesta jim ze severu Mali na jih Libye trvá zhruba dva dny. Mnozí mají zkušenosti z tuaregských povstání či z ozbrojených sil Mali i Libye. Mnoho Tuaregů se také podílí na pašování drog i lidí. A konec konců, v regionu dnes většina mužů umí zacházet se zbraněmi a ozbrojení většinou cestují.

Podobná je situace v Nigeru. Podle tuaregského zdroje francouzského listu La Voix du Nord "nejméně tři tisíce někdejších tuaregských bojovníků bloudí krajinou od roku 2009. Nepřekvapí, že se někteří nechají rekrutovat Kaddáfím, jemuž jsou zavázáni."

Pokud se však Kaddáfího režim neudrží, budoucnost jeho Tuaregů nebude růžová. Tuaregská diaspora se obává lynčování, ať už její členové s diktátorem kolaborovali, nebo nikoli. A vrátit se do Nigeru či Mali? "Je to pro nás velmi nebezpečné, ať se Kaddáfí udrží, nebo padne, bude to mít dopad na náš region," obává se Abú Salám Ag Assalat, předseda regionálního parlamentu v Kidalu. "Jednoho dne se vrátí s týmiž zbraněmi a destabilizují Sahel," řekl rádiu Europe 1.

Autor: - mav -Foto: Profimedia , flickr.com/martijnmunneke

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ