Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ohlásil, že ještě ve čtvrtek večer začne útok na město Benghází, které je hlavní baštou povstaleckých sil. Neozbrojení lidé se podle Kaddáfího nemají čeho bát, ale každý dům bude prohledán. Ti, kdo večer složí zbraně a uprchnou, nebudou znepokojováni, ale s těmi, kdo se nevzdají, "nebude slitování". "Připravte se, přijdeme večer. Vyženeme z Benghází zrádce. S tou maškarádou je potřeba skončit," prohlásil libyjský vůdce.
Z Benghází libyjská televize informovala, že na tamním letišti jsou slyšet exploze a střelba, a podle svědků citovaných agenturou DPA letiště v Benghází bombardovalo Kaddáfího letectvo. Mezinárodní lety sem byly už dříve zastaveny.
Armáda podle libyjské agentury JANA oznámila, že od neděle 23 hodin SEČ zastaví bojové operace proti "ozbrojených teroristickým bandám", aby jim dala možnost složit zbraně a využít nabídky amnestie.
Libyjské ministerstvo obrany varovalo před jakoukoli zahraniční vojenskou intervencí a pohrozilo odvetnými útoky na civilní i vojenské cíle. Jeho prohlášení bylo vydáno několik hodin před hlasováním Rady bezpečnosti OSN o návrhu rezoluce o vyhlášení takzvané bezletové zóny nad Libyí a o dalších krocích ve vztahu k této severoafrické zemi. To má proběhnout ve 23 hodin SEČ.
Už dříve Kaddáfí ohlásil rozhodující bitvu o město Misuráta na západě země. Státní televize oznámila, že vládní síly už ho dobyly a nyní ho "čistí od lidí ze zločineckých ozbrojených gangů" a že už se také dostaly na předměstí Benghází. Televizní zprávy o dobytí Misuráty tamní obyvatelé a povstalci popírali.
Podle šéfa NATO není pozdě na intervenci
Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen soudí, že ještě není příliš pozdě na intervenci v Libyi. "Čas je jádrem věci, čas rychle utíká, ale nemyslím si, že je příliš pozdě. Hodně moc bude záležet na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN," řekl šéf aliance při návštěvě Varšavy.
Věří, že mezinárodní společenství se ještě může postavit za libyjský lid, pokud budou jednotky Muammara Kaddáfího nadále útočit na obyvatelstvo Libye. Kaddáfího režim označil Rasmussen za oslabený a zdůraznil, že čím rychleji se RB OSN dohodne ohledně Libye, tím lépe se podaří odvrátit "nepřijatelné" vítězství libyjského vůdce.
Rada bezpečnosti OSN bude hlasovat o rezoluci obsahující mimo jiné požadavek vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Vychází přitom z návrhu rezoluce Británie a Francie, který podporuje Liga arabských států. Především Čína a Rusko, ale i další členové RB jsou však proti jakékoli vojenské intervenci v Libyi.