Spojenci již zničili libyjské letecké síly a mohou volně létat nad Libyí a útočit na pozemní vojska všude tam, kde ohrožují civilisty. Řekl zástupce britského vojenského letectva Greg Bagwell. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé zároveň vyjádřil přesvědčení, že vojenský zásah v Libyi rychle skončí. Jeho britský protějšek William Hague potvrdil kontakty s vedením libyjských povstalců.
Zatím však boje zuří dál, spojenci provedli v posledních 24 hodinách 97 bojových letů. Podle vicemaršála Bagwella Kaddáfího letectvo není bojeschopné a jeho obranné systémy i velitelské a kontrolní sítě jsou vážně poškozeny, takže spojenci mohou operovat nad Libyí téměř bez rizika. "Bude to krátkodobá operace. Neumím si představit, že by soudržnost úřadů v Tripolisu kolem Kaddáfího a jeho klanu mohla dlouho vydržet," řekl Juppé na tiskové konferenci v Paříži. Dnešní ministrův optimismus představuje od soboty, kdy podle AFP očekával spíš dlouhodobou operaci, jistý posun.
Mezinárodní síly podnikly v noci na dnešek dva nálety na postavení sil libyjského vůdce v Misurátě. Po těchto úderech prorežimní jednotky zastavily ostřelování města, které je největší povstaleckou baštou na západě Libye.
Terčem leteckého úderu v noci na středu bylo i okolí libyjské metropole. V západní části Tripolisu, kde leží vojenská základna, se ozvalo několik explozí. Zatím není jasné, zda bombardování způsobilo nějaké škody.
Na východě země stále panuje patová situace u Adžedábíje, kterou drží Kaddáfího jednotky. Povstalci se od začátku týdne snaží město dobýt, ale byli dvakrát odraženi. Představitelé rebelů upozorňují, že nemají těžké zbraně, s nimiž by se mohli postavit tankům v Adžedábíji. Kaddáfího jednotky pokračovaly v útoku na povstalecké město Zintán u tuniských hranic. Podle obyvatel města citovaných Reuters vládní jednotky ostřelují město z tanků.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odsoudil pokračující násilí mezi Kaddáfího jednotkami a povstalci. Vyzval k okamžitému ukončení bojů v duchu požadavků OSN a pohrozil, že narušitelé mezinárodního práva budou stíháni. Již dříve označil počínání libyjské vlády za nepřijatelné.
Hague řekl, že o situaci a dalším postupu v Libyi v úterý hovořil s Mahmúdem Džibrílem, šéfem krizového výboru Libyjské národní rady ustavené v baště povstalců v Benghází. "Dohodli jsme se, že zůstaneme v kontaktu," uvedl britský ministr.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyjádřila přesvědčení, že v příštích dnech se do vojenských operací v Libyi zapojí další arabské země. Zatím to plně platí jen o Kataru.
Podle OSN se v Libyi zhoršuje humanitární situace. Od vypuknutí nepokojů v polovině února zemi opustilo přes 330 tisíc lidí, až 80 tisíc dalších osob prý přišlo o přístřeší. Ve městech, o něž se bojuje, je nedostatek potravin. Nedostává se ani zdravotnického materiálu a lékařů.
Ve světě roste tlak na Kaddáfího. Švédsko oznámilo, že libyjskému vůdci zmrazilo majetek v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (27 miliard korun). Už dříve Kaddáfího majetek v zahraničí zmrazily jiné státy. Podle BBC nicméně libyjský vůdce nadále disponuje libyjskými zlatými rezervami, jejichž hodnota se odhaduje na zhruba šest miliard dolarů.
Kaddáfí prý přišel o letectvo, Paříž věří v rychlý konec operace
Zahraničí
23. 3. 2011 21:25Francouzské letectvo se chystá na válečnou misi do Libye.
Autor: ČTK Foto: ČTK