Převrat v Libyi
Kaddáfí skončí jako Hitler, sebevraždou, tvrdí exministr
24.02.2011 11:01 Aktualizováno 24.02. 11:45
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí spáchá sebevraždu stejně, jako to udělal Adolf Hitler. Je si tím zcela jistý odstoupivší libyjský ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl, který poskytl rozhovor švédskému listu Expressen.
Ministr v první části rozhovoru také prohlásil, že ví, že Kaddáfí osobně nařídil atentát na letadlo společnosti PanAm. V roce 1988 explodovalo po výbuchu bomby nad skotským městečkem Lockerbie, zahynulo 270 lidí.
"Kaddáfího dny jsou sečteny," tvrdí exministr. "Skončí jako Hitler, spáchá sebevraždu. To není něco, co si jenom myslím, jsem si tím na sto procent jistý."
Funkce se vzdal v pondělí a švédskému listu poskytl čtyřicetiminutový rozhovor ve východolibyjském městě Bajdá, které už se vymklo kontrole Kaddáfího jednotek.
Džalíl byl ve funkci od roku 2007 a pokoušel se rezignovat v minulosti už dvakrát. Teď vybídl libyjské diplomaty, aby podpořili protestující. "Považuji Kaddáfího za ďábla. Libyjští diplomaté na celém světě by se od jeho krutého režimu měli distancovat. Vyzývám je, aby zůstali v úřadech, ale aby se postavili na stranu národa."
Zásadně odsoudil fakt, že Kaddáfí povolal proti demonstrujícím africké žoldáky. Kaddáfí prý tyto jednotky budoval už dlouho. "Vláda se rozhodla poskytnout libyjské občanství lidem z Čadu a Nigeru. Vždy jsem proti tomu protestoval a to je v zápisech z těch jednání."
Důkaz o Lockerbie
Také prý má důkaz o atentátu v Lockerbie, neupřesnil však, o jaký druh důkazu jde. Podle ministra vydal Kaddáfí rozkaz týkající se tohoto případu Abdalu Basatu Alímu Muhammadu Midžrahímu, jedinému muži, který byl v souvislosti s atentátem usvědčen.
Anketa:
Jak myslíte, že v nejbližších dnech či týdnech skončí libyjský vůdce, plukovník Muammar Kaddáfí?
-
Potlačí demonstrace a bude vládnout dál. 25 %
-
Uteče ze země. 32 %
-
Spáchá sebevraždu. 23 %
-
Chytí ho a uvězní. 21 %
Atentát z 21. prosince 1988 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatelé skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl po výbuchu bomby v zavazadlovém prostoru. Midžrahí byl v roce 2001 v Británii odsouzen na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech. Skotská justice ho ale v roce 2009 propustila na základě lékařského dobrozdání, že trpí rakovinou a nebude žít déle než tři měsíce. Dotyčný, uvítaný v Libyi jako hrdina, je ale dosud stále naživu.
"Aby zakryl, že byl iniciátorem, Kaddáfí dělal vše, co bylo v jeho silách, aby Midžrahího dostal ze Skotska pryč," řekl Džalíl deníku. Nezdá se ale příliš pravděpodobné, že by k útoku došlo bez Kaddáfího souhlasu, ministr jen potvrzuje všeobecné domněnky.
Mluvčí redakce Expressenu Alexandra Forslundová uvedla, že exministr byl reportérem zpovídán "v regionálním parlamentu v jednom velkém městě" v Libyi. Město neupřesnila s poukazem na bezpečnostní důvody.
Džalíl oznámil svůj odchod z vlády v pondělí na protest proti násilnému potlačování protestů poté, co Kaddáfí nasadil proti demonstrantům žoldnéře a bojová letadla. Ve středu libyjská média informovala, že Kaddáfího vládu opustil i ministr vnitra Abdal Fatah Júnis Ubajdí. Kontroverzní šéf státu již nemá pod kontrolou východ země a jeho režim je na pokraji pádu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.