Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v televizním projevu "otrávenou medicínou". "Využívají nevědomost mladých lidí, bin Ládin už dřív zmínil, k čemu se chystá, že využije mladé lidi pod dvacet let."
Al-Kajda prý zneužívá náctileté, dává jim "halucinogenní pilulky do kávy s mlékem, jako je Nescafé".
Varuje rodiče, aby své děti poučili a násilnostem zamezili. „Nedovolte svým dětem, aby se pustily do podobně nesmyslného jednání, přiveďte je zpět na cestu rozumu. Jsou velmi mladí a mají v rukou střelné zbraně." Hned předtím však rodičům vyčinil: "Styďte se, že jste nechali své děti požívat otrávenou medicínu!" Revoluce je podle Kaddáfího jen fraška zdrogovaných mladíků.
V telefonickém projevu přenášeném státní televizí se Kaddáfí zmiňoval o řadě dalších problémů, včetně lichvářských půjček nebo rostoucích cen cukru či rajčat. Právě ekonomické těžkosti byly důležitým faktorem v lidovém povstání v sousedním Tunisku, které vyústilo útěkem prezidenta bin Alího.
V závěru Kaddáfí ujistil, že je země naprosto demokratická. "Nemám žádnou moc, té jsem se vzdal roku 1977, jsem spíš morální autorita. To lidé disponují v této zemi pravomocemi." Královna Alžběta II. prý vládla déle než on a také ji nikdo nesvrhává. Lidé podle něj mohou v reakci na současné události zakládat nové místní lidové výbory, může ho založit každý, kdo bude chtít.
Okruh Kaddáfího věrných se zužuje; vojáci - včetně placených žoldnéřů cizí národnosti - se snaží udržet města okolo Tripolisu. Východ je v rukou vzbouřenců, na mnoha místech na západě se bojuje. Libyjský rezort obrany nabídl finanční odměnu za informace o vůdcích nepokojů, kdo je financuje i kdo rebelům dodává údajné drogy.