Boje v Libyi
Kaddáfí vyzbrojuje civilisty pro případ pozemního útoku NATO
21.04.2011 19:01
Libyjská vláda oznámila, že rozdává civilistům zbraně pro případ pozemního útoku sil NATO. Podle mluvčího vlády se již obyvatelé mnoha měst organizují do skupin pro případný boj s aliančními jednotkami. Podle libyjské agentury Jana NATO při útoku v noci na zabilo na okraji Tripolisu civilisty, ale velení Aliance to popřelo.
Mluvčí libyjské vlády Músa Ibrahím prohlásil, že "celý národ" dostává pušky a lehké zbraně. Pokud Aliance zasáhne v Misurátě nebo v jiném libyjském městě, spustí se podle něj proti ní peklo. "Uděláme z toho (situaci) desetkrát horší než Irák," pohrozil podle agentury Reuters.
"Vyzbrojujeme celý národ, nikoli pro boj proti povstalcům... bojujeme proti NATO," řekl Ibrahím. Tvrdil rovněž, že vládní síly kontrolují 80 procent Misuráty, která je třetím největším městem v zemi.
Podle zpráv v Misurátě pokračují boje. Padli při nich tři povstalci a dalších 17 bylo zraněno. O město se bojuje už skoro dva měsíce a podle zdravotníků tam zemřely stovky lidí.
Jeden ze zástupců Severoatlantické aliance popřel, že při nočním náletu NATO v libyjské metropoli zemřeli civilisté. Agentuře AFP řekl, že letadla bombardovala bunkr na tripolském předměstí. Objekt je v centru vojenské základny a bylo v něm údajně velitelství. "Nic nenaznačuje tomu, že jsou tam civilní oběti," konstatoval.
Podle agentury Jana přišlo při tomto leteckém úderu o život sedm civilistů a 18 dalších bylo zraněno. Agentura tvrdí, že bylo zničeno několik domů a že nálet vyděsil ženy a děti.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes apeloval na libyjskou vládu, aby "zastavila boje a zabíjení lidí". Prioritou OSN je podle něj nyní příměří. "V této chvíli je naší prioritou ověřitelné a skutečné příměří, potom můžeme rozšířit naši humanitární pomoc a zapojit se do politického dialogu.
Zákeřné útoky
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová uvedla, že Kaddáfího jednotky nadále používají v zákeřných útocích i kazetovou munici. Zároveň vyzvala k okamžitému propuštění všech zadržovaných Američanů, včetně dvou reportérů.
Francie nevyloučila, že se prezident Nicolas Sarkozy vydá povzbudit opozici do jejího střediska Benghází. Francouzské rozhlasové stanici RTL to sdělil zástupce Paříže v Benghází Antoine Sivan. Francie jako první uznala Přechodnou národní radu, kterou povstalci vytvořili v Benghází, jako jediného zástupce Libyjců. Její předseda Mustafá Džalíl Sarkozyho do Libye pozval při jejich středečním setkání v Paříži.
Kromě Francie radu uznaly jenom Itálie a Katar. Sivan byl do Benghází vyslán jako kontaktní osoba s NTC, zatímco francouzské velvyslanectví v Tripolisu svou činnost pozastavilo. Francie, Británie a Itálie vyslaly do Libye vojenské odborníky, kteří mají radit opozici. Britský premiér David Cameron prohlásil, že to rozhodně není postupná příprava na nasazení pozemních armád.
V rozhovoru pro BBC řekl, že NATO a jeho spojenci musejí stupňovat tlak na Kaddáfího, ale že rezoluce Rady bezpečnosti OSN, na jejímž základě byla zahájena letecká operace, nedovoluje nasadit pozemní armády. "Nepřejeme si to my, Libyjci ani svět," řekl Cameron. Spojenci by ale podle něj měli uvažovat o dalších sankcích, například o takových, které zabrání tomu, aby Kaddáfí stále inkasoval příjmy z ropy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.