Kaddáfího rodina obviní NATO z účasti na jeho smrti

Zahraničí
26. 10. 2011 16:55
Kaddáfího tělo vystavovali jako trofej.
Kaddáfího tělo vystavovali jako trofej.

Rodinný klan Muammara Kaddáfího hodlá podat k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) stížnost na NATO za spoluúčast na Kaddáfího smrti. S odvoláním na právníka Kaddáfho klanu Marcela Ceccaldiho o tom informovala stanice Al-Džazíra. Zástupce Libye při OSN Ibrahím Dabbaší mezitím popřel, že by někdo z bojovníků Přechodné národní rady Kaddáfího zabil. Svržený vůdce podle něj zemřel na následky zranění, která utrpěl před svým zadržením.

"Kaddáfí byl zraněn během střetů mezi jeho stoupenci a povstalci," prohlásil Dabbaší. "Ve chvíli, kdy byl zatčen, krvácel na břiše a na hlavě. Zemřel před příjezdem do nemocnice v Misurátě," uvedl velvyslanec. Podle jeho informací na Kaddáfího nestřílel žádný z revolucionářů.

Francouzský právník Marcel Ceccaldi v minulosti pracoval pro Kaddáfího vládu, nyní hájí zájmy jeho rodiny. Dnes prohlásil, že se klan obrátí na ICC se stížností kvůli útoku letadel NATO na konvoj, v němž se Kaddáfí snažil minulý čtvrtek ujet ze Syrty. Tento útok podle právníka přispěl ke Kaddáfiho smrti.

"Záměrné zabití (osoby chráněné Ženevskou konvencí) lze podle článku 8 římského statutu ICC definovat jako válečný zločin," uvedl Ceccaldi. Neřekl, kdy bude stížnost podána. Bude se prý ale týkat jak vedení Aliance, tak vůdců jednotlivých členských zemí.

Kaddáfí byl podle původní oficiální povstalecké verze dopaden na útěku ze své rodné Syrty a smrtelné zranění utrpěl při převozu do Misuráty při přestřelce mezi povstalci, kteří ho eskortovali, a Kaddáfího věrnými. Na internetu jsou ale také videonahrávky ukazující, jak někdejšího libyjského vůdce bezprostředně po jeho zadržení vláčí a bije ozbrojený dav. To posílilo spekulace, že Kaddáfí byl zastřelen při lynči.

Kaddáfí byl následně i se svým synem Mutasimem vystaven v chladící místnosti obchodního domu v Misurátě, kde si ho mohli lidé prohlédnout a fotografovat. V úterý byl pohřben na neznámém místě v libyjské poušti.

Soudcovské lavice u ICC.

Ve středu se také objevila informace o tom, že syn bývalého libyjského vůdce Sajf Islám se chce sám vydat Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu. Tvrdí to libyjská Přechodná národní rada (NTC). Svoje vydání údajně nabídl i bývalý šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí. "Navrhují svoje vydání do Haagu," řekl Abdal Madžíd z NTC agentuře Reuters.

Podle úterních informací byl Safj Islám na útěku z Libye do Nigeru. Kaddáfího druhorozený syn, jehož vydání požaduje Mezinárodní trestní soud (ICC) kvůli zločinům proti lidskosti, prý prchá stejnou trasou, jakou v září povstalcům unikl jeho mladší bratr Saadí. Nejprve tak měl překročit hranice s Alžírskem, odkud bude pokračovat do Nigeru. Cestou mu prý pomáhají Tuarégové, kteří patřili k nejvěrnějším stoupencům jeho otce.

Nigerská vláda dříve prohlásila, že členové Kaddáfího režimu, kteří v zemi požádají o azyl, nebudou vydáni do Libye, pokud nebude zaručena jejich bezpečnost. Uvedla ale také, že osoby stíhané ICC vydá.

O Sajfovi Islámovi během bojů proti Kaddáfího režimu i po nich kolovala řada informací, které se později ukázaly jako nepravdivé. Jen za poslední týden informovala média o tom, že byl zabit nedaleko Syrty, nebo o tom, že byl zadržen východně od Tripolisu. Později však tato tvrzení popřela.

V den úmrtí svého otce ve videonahrávce vysílané syrskou televizí Ar-Raj vyzval Kaddáfího věrné, aby pokračovali v boji.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , icc

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ