Operace v Nairobi
Keňa: z obchoďáku stoupá dým, rukojmí se dostávají do bezpečí
23.09.2013 13:13 Aktualizováno 23.09. 21:07
Teroristé již třetí den drží několik rukojmích v nákupním centru v keňské metropoli Nairobi. Záchranná operace uvnitř se ale podle keňského ministra vnitra chýlí ke konci; téměř všechna rukojmí jsou podle něj na svobodě a tři z únosců byli zabiti. Svědci slyšeli během dne několik silných explozí a střelbu, z budovy přitom ještě večer stoupala mračna černého dýmu. Násilí odsoudil americký prezident Barack Obama, podle něhož Spojené státy Keni poskytují veškerou možnou pomoc.
Ministr Joseph Ole Lenku na tiskové konferenci řekl, že uvnitř budovy už zůstává pouze "minimální počet" civilistů. "Evakuace rukojmích proběhla velmi dobře," uvedl Lenku. Informaci o tom, že většina rukojmích je na svobodě, ovšem zveřejnila policie už v neděli a jiné zdroje ji pak zpochybnily.
Podle policejních zdrojů byly během pondělních bojů zabiti tři útočníci. Dalších deset osob podezřelých, že se na akci zvenku podílely, policisté zadrželi a nyní je vyslýchají. Policie neupřesnila, kde k zatýkání došlo ani o jaké osoby jde. Při bojích bylo zraněno 11 keňských vojáků. "Nyní kontrolujeme všechna patra. Nebudeme s útočníky zacházet v rukavičkách, jsme tu od toho, abychom je potrestali," uvedl policejní velitel David Kimaiyo.Ministr Lenku prohlásil, že mezi teroristy jsou lidé několika národností. Odmítl ale spekulace, že by mezi nimi byla žena či ženy. Někteří muži prý však na sobě měli ženské oblečení.
Mezinárodní složení teroristické skupiny potvrdil i náčelník keňského generálního štábu Julius Karangi, podle nějž byli útočníci "z celého světa". "Máme představu, o koho se jedná, o jejich národnosti a o jejich počtu. Mámě rovněž dojem, že nejde o místní záležitost. Bojujeme tady s globálním terorismem; dostatečně o tom svědčí zpravodajské informace," řekl. Nic konkrétnějšího ale nesdělil.
Agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze členů zásahové jednotky uvedla, že dnešní silné výbuchy způsobily keňské síly, které se snažily dovnitř dostat střechou. Lenku nicméně prohlásil, že požár úmyslně založili teroristé, kteří v prostorách supermarketu zapálili matrace. Právě tento požár zřejmě má na svědomí mračna černého kouře nad budovou.Keňská policie varovala všechny obyvatele, aby se od místa zásahu drželi co nejdál. O počtu rukojmích, které teroristé drželi či drží, dosud neexistují žádné oficiální zprávy. Média spekulovala, že by jich mohly být desítky vzhledem k tomu, že podle Červeného kříže se stále pohřešuje 63 osob. Televize CNN napsala s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje, že skupina rukojmích byla či je zhruba desetičlenná.
Řádění ozbrojenců ze somálské skupiny Šabáb si v luxusním středisku Westgate Mall od soboty vyžádalo nejméně 62 mrtvých - původní číslo 69 opravilo ministerstvo vnitra a poté i Červený kříž. Téměř dvě stovky osob utrpěly zranění. Zabito bylo i mnoho cizinců. Češi podle dosavadních informací mezi mrtvými ani zraněnými nejsou, potvrdil chargé d'affaires českého diplomatického zastoupení v Nairobi Jaroslav Mandys.
Útok na keňský obchodní dům odsoudil americký prezident Barack Obama. Jde podle něj o "strašlivé násilí" a Spojené státy nyní s Keňou spolupracují, jak jen mohou. Formu této spolupráce ale nijak neupřesnil. "Stojíme při vás," vzkázal Obama Keňanům. Americký prezident již o víkendu volal svému keňskému protějšku, aby mu nabídl svou pomoc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.