Zkorumpovaná Keňa
Keňané hlasují o nové ústavě. Zamete s korupcí?
04.08.2010 20:05
Nebývale vysokou účast mělo v Keni referendum o nové ústavě. Před volebními místnostmi v hlavním městě Nairobi se již od rána tvořily fronty dlouhé několik stovek metrů.
Nová ústava, která má mimo jiné omezit pravomoci prezidenta a zabývá se i korupcí nebo politickým klientelismem, je v zemi vnímána jako důležitý mezník na cestě k demokracii.
Referendum je součástí mírové dohody, která ukončila krvavé srážky po sporných volbách v roce 2007. O život tehdy přišlo více než tisíc lidí. Příznivci i odpůrci ústavy proto vyzývali ke klidu na obou stranách. Hlasování se koná za přísných bezpečnostních opatření, podle policie zatím nebyly hlášeny žádné násilnosti.
Keňská vláda i hlavní představitelé opozice schválení nové ústavy většinou podporují. Podle průzkumů veřejného mínění bude v referendu s největší pravděpodobností schválena: šedesát procent bylo podle listu Christian Science Monitor pro, pětadvacet proti.
Listina práv, ale i snadné vyvlastňování
Většina místních obyvatel vnímá nový základní zákon, který nahradí ústavu vyjednanou s Brity v šedesátých letech minulého století, jako důležitý krok k vytvoření silného a samostatného státu.
Zavádí listinu lidských práv, má za cíl posílit místní vlády a skoncovat politické uspořádání, ve kterém vítěz fakticky bere vše a vše mu projde. Zavedení systému více stran v roce 1992 sice přineslo jakési demokratické soupeření, jenže to se s každými volbami změnilo v krvavé etnické souboje, napsal deník The New York Times.
Odpůrci nové ústavy tvrdí, že text prohlubuje etnické rozdíly a její uplatňování může vyvolat další násilnosti. Mezi obzvláště sporné body patří ustanovení o vlastnění půdy. Vládě nad ním dává větší kontrolu a podle kritiků přímo jí umožní krást soukromou půdu.
Zločinci na nejvyšších místech
Přitom se nejedná demagogii či paranoiu opozičních radikálů, prezident Mwai Kibaki a lidé okolo něj se už zapletli do ohromných afér - a nešlo jen o obyčejnou korupci, mnohdy přímo kradli miliardy. Lidová slovesnost překřtila Kibakiho okolí na "mafii od Mount Keni", což ilustruje ještě další zásadní problém, řada dnešních nejmocnějších pochází z centrálního regionu. Etnické napětí je v Keni podobně jako ve většině postkoloniálních zemí výrazným faktorem politického života.
K největším třenicím docházelo před referendem v provincii Rift Valley, kde spory o půdu již několikrát vyústily v násilné střety. Z této oblasti pochází také většina odpůrců ústavy, včetně ostříleného ministra vysokého školství Williama Ruta. Ten proti ústavě promlouval v přístavu Mombasa, napsal zpravodajský server Voice of America.
Zatím se kampaň i referendum odehrály v relativním klidu, nejhorším incidentem byl útok na shromáždění odpůrců v hlavním městě Nairobi, při kterém zahynulo šest lidí. "Vcelku nás převládající situace povzbudila," řekl britskému listu Guardian Ndung'u Wainaina, výkonný ředitel nairobského Centra pro politiku a konflikt.
"Zdá se, že demokracie a tolerance začínají zapouštět kořeny," neskrývá optimismus Wainaina. Voliči se cítili bezpečně i díky nasazení 63 tisíc policistů. Ve většině z 27 tisíc volebních místností tak byla vysoká účast, napsal Christian Science Monitor.
Keňané o nové ústavě hlasovali už před pěti lety, tehdy však návrh neprošel. Výsledky dnešního referenda by měly být k dispozici ve čtvrtek nebo v pátek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.