Keňské nemocnice <span>vězní matky</span> dlužící za porod

Zahraničí
15. 8. 2009 10:00
Ordinace pro čerstvé matky s dětmi v Keni.
Ordinace pro čerstvé matky s dětmi v Keni.

Matky s novorozenými dětmi často čekají na propuštění celé měsíce.Monica Wanjikuová ze slumu v Nairobi věděla, že získat přístup do místní porodnice nebude snadné. Netušila ale, že opustit nemocnici bude mnohem těžší. Stejně jako desítky dalších žen ji nemocnice několik měsíců v nelidských podmínkách zadržovala, aby vymohla dluh za porod.

Tři týdny po předpokládaném termínu porodu odvezli Wanjikuovou na pohotovost nairobské nemocnice Pumwani, největší porodnice východní Afriky. Porodila zdravého téměř čtyřkilového chlapečka, kterého pojmenovala Aftab.

Když ale nebyla schopná zaplatit porodní poplatek, v přepočtu asi osm set korun, nemocnice ji odmítla propustit. Místo toho byla umístěná do zvláštního zadržovacího oddělení, ve kterém nemocnice držela dalších 42 chudých matek. Zde se dělila o lůžko s dalšími dvěma rodičkami s dětmi. Sestry jí sdělily, že ani ona ani její dítě nesmí opustit nemocnici, dokud dluh nezaplatí.

„Snažila jsem se jim vysvětlit, že opravdu žádné peníze nemám a doma na mě čeká další dítě, ale nemocnice stále opakovala, že lžu," řekl čtyřiadvacetiletá svobodná matka ze slumu zpravodaji britského deníku The Guardian. „Připadala jsem si jako vězeň" dodala.

44 matek v jedné místnosti

Po osmi týdnech, kdy se jedné nevládní organizaci podařilo vymoci její propuštění, se její dluh vyšplhal na zhruba 3 600 korun a vlivem nepříznivých podmínek přišla o mléko.

Porodnice v Nairobi.Její příběh není zdaleka ojedinělý . Soukromé i státní nemocnice v Keni trpí nedostatkem financí, a tak rutinně zavírají pacienty a vymáhají tak peníze z jejich příbuzných a přátel. Zároveň tím dávají chudině varování, aby do nemocnic raději vůbec nechodila.

V květnu skandál dosáhl celonárodních rozměrů poté, co místní televizní stanice natočila skrytou kamerou, jak je 44 novopečených matek zadržováno v jedné uzamčené místnosti v nemocnici Kenyatta.

Jeden z šokovaných diváků vyrovnal jejich dluhy ve výši téměř tři sta tisíc korun, ale praxe se nezměnila.

Nemocnice Pumwani odmítá, že by nějaké pacienty zadržovala. Nevládní organizace Kenya Network of Grassroots Organisations (Kengo) ale tento týden zjistila, že 34 matek zůstává na zvláštním oddělení proti své vůli.

Druh mučení

Ve státních a městských nemocnicích má za nejchudší pacienty platit sociální pracovník. V praxi se ale toto pravidlo příliš neuplatňuje.

„Toto zadržování je druhem psychologického mučení," říká Evelyn Opondová z Federace ženských právníků z Nairobi. Zaznamena případ, kdy byla matka s dítětem na západě země držena v nemocnici více než dva roky.

„Nemocnice se k tomu veřejně nehlásí, ale je to rozšířený postup," říká právnička.

Matky ze slumů často nemají ani ty nejzákladnější prostředky.Všechny hlavní politické strany slíbily před minulými volbami porodní péči zdarma.

Princip Světové banky

Státní nemocnice ale pokračují v dvacet let starém přístupu, který původně prosazovala Světová banka. Podle ní je nutné, aby občané „sdíleli náklady" na všechny veřejné služby.

Ve slumech žije většina lidí hluboko pod hranicí chudoby.

Velká část matek tam rodí doma v nehygienických, a proto potencionálně nebezpečných podmínkách. Existují i státní kliniky, kde se za porod platí asi jen šest korun, nedokáží si ale poradit s žádnými komplikacemi.

Podle matek, které zadržování v nemocnici zažili, panují ve zvláštním oddělení přísná bezpečnostní opatření. Vstup kontrolují stráže, personál nemocnice odebere matkám vlastní oblečení a návštěvy jsou povoleny jen výjimečně.

Jídlo je omezené na rýži nebo zelí, jen jednou za týden dostaly ženy kousek ovoce, vzpomíná si jedna z matek. Děti není možné poslat domů s příbuznými. A dluhy každý den jen narůstají, přičítá se k nim i zvláštní přirážka až sto korun denně.

Nemocnice pod tlakem

Ředitelka Kengo Wangui Mbatiová říká, že její organizace usiluje o to, aby západní dárci přestali posílat peníze keňskému zdravotnictví, dokud nemocnice s pochybnými praktikami nepřestanou. „Je to ilegální a nedává to smysl. Většina těchto žen peníze na zaplacení prostě nemá. Vláda zde funguje proti svým občanům," říká aktivistka.

Ordinace pro čerstvé matky s dětmi v Keni.Mluvčí nemocnice Kenyatta, která v současné době zadržuje asi čtyři stovky pacientů, nejen žen, kvůli nezaplaceným účtům, ale postup zdravotníků obhajuje. Všichni zadržení lidé údajně mají možnost dluhy zaplatit.

„Nemůžeme koupit nové vybavení a léky kvůli dluhům, kteří lidé u nás mají," říká ředitel nemocnice pro vztahy s veřejností Simon Githai. „V této zemi se musí změnit přístup, kdy se lidé nepřipravují na různé nečekané okolnosti."

Ministr zdravotnictví Peter Anyang Nyongo ohlásil nový plán veřejného pojištění, které by mělo zdravotní péči zpřístupnit chudým. Během parlamentní diskuze vyjádřil sympatie jak pacientům, tak nemocnicím.

„Zamykat matky je nehumánní, ale zároveň je absolutně nepřijatelné, aby pacient byl pacient ošetřen a nečekal, že bude muset zaplatit účet," řekl ministr.

Foto: Profimedia, Wikimedia Commons

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ