Třicet náměstků ministrů keňské vlády se dopisem obrátilo na prezidenta Mwaie Kibakiho s kuriózní stížností - v práci se prý nudí. A aby s tímněco udělal.
"Dlužíme to daňovým poplatníkům, abychom byli placeni úměrně tomu, co děláme,“ stálo v pozoruhodném dopise.
Keňa má 33 ministrů a 50 ministerských náměstků. Vláda na jejich platy ročně vynaloží v přepočtu bezmála 190 milionů korun. Prezident Mwai Kibaki (75) při převzetí moci v roce 2002 sliboval boj s korupcí, byrokracií a v rámci toho snížení členů vlády. Nakonec však jejich počet naopak zvýšil, aby se zavděčil svým koaličním partnerům.
"Přijdu do kanceláře a jen si čtu noviny," popsal svou denní rutinu náměstek ministra rybolovu Abu Chiaba. Jeho kolegovi z ministerstva životního prostředí a cestovního ruchu se zase nelíbí, že jej v úřadě přehlížejí a on se o všech politických rozhodnutí ministerstva dozvídá až z tisku. "Jednají se mnou jako se stínem," stěžuje si Kalembe Ndile.
Náměstci chtějí, aby prezident jasně specifikoval jejich povinnosti a aby byla jejich pozice přejmenována na ministerské zástupce.
Za své podřízené se postavili také někteří ministři, kteří sami v minulosti působili jako náměstci. "Byl jsem jím dříve a vím, jak se s náměstky ministrů zachází," říká Mohammed Kuti, který v současnosti vede ministerstvo mládeže. "Přijdou do kanceláře, čtou si noviny a jsou v záloze, aby navštěvovali úřady místo ministra," popisuje každodenní program vysokých státních úředníků v Keni.
Někteří Keňané se však podivují nad tím, že si náměstci stěžují na nedostatek práce až nyní, půl roku před parlamentními volbami. Je také zajímavé, že se nikdo nepozastavil nad tím, zda není vhodnější podobné funkce zrušit.
Na snímku keňský prezident Mwai Kibaki, který se po ministerstvech v Nairobi pohybuje od roku 1978 a roku 2002 se stal voleným nástupcem otce vyhlášeného keňského megakorupčního systému Daniela arap Moie.
Foto: AP