Komory plné koření a falešných bank

Zahraničí
15. 8. 2007 12:29
První muž ostrova Ndzuwani Mohamed Bacar
První muž ostrova Ndzuwani Mohamed Bacar

První muž ostrova Ndzuwani Mohamed BacarNa konci kamenité cesty, hlídán vojáky s automatickými zbraněmi, řeční samozvaný vůdce miniaturního souostroví v Indickém oceánu u příležitosti Dne nezávislosti. Mohamed Bacar vládu uzmul v roce 2001, přežil dva pokusy o puč a dnes odmítá demokratické volby.

Sedí ve stínu prezidentského paláce, ozdobený pozlátkem a blýskavými dekoracemi, mluví k vojákům i civilistům, kteří tleskají a smějí se při jeho projevu o nezávislosti na Francii. Ostrov se jmenuje Ndzuwani, dříve Anjouan.

„Když máte na Komorách moc, jste populární," cituje agentura Reuters vyššího úředníka z Ndzuwani, jednoho ze tří ostrovů Komorského souostroví. Nechtěl být jmenován. „Lidé hladoví," dodal.

Pětačtyřicetiletý vůdce Ndzuwaniů Mohamed Bacar se dostal k moci v roce 2001 pučem. Od té doby přežil dva pokusy o převrat. Nyní se mu nechce do demokratických voleb a prohlubuje tak politickou krizi na islámských Komorách.

„Má zbraně, takže si může dělat, co chce," řekl pro Reuters sedmadvacetiletý Ahmed u hradeb citadely z osmnáctého století, která bránila přístav Mutsamudu před madagaskarskými piráty.

Ostrovy Njazidja (Grande Comore), Ndzuwani (Anjouan) a Mwali (Mohéli) získaly nezávislost na Francii v roce 1975. Od té doby se politická moc neustálila a docházelo invazím žoldáků a k převratům (viz TÝDEN 10/06).

Přístav Mutsamudu na ostrově NdzuwaniNení divu, protože ostrovní obyvatelstvo má své kořeny v Arábii, Persii, Madagaskaru a Zanzibaru.

Prvním zábleskem stability bylo přijetí ústavy v roce 2002 a od té doby toto tropické souostroví nemuselo řešit žádný pokus o puč. Prezidentské volby minulý rok byly pokojné a předání moci také.

To se nestalo od roku 1975. Francie, která dříve podporovala žoldáky, nyní sympatizuje s Africkou unií a Bob Denard, který žoldácké puče organizoval, nyní trpí Alzheimerovou chorobou.

Nicméně pořád je co řešit. Něco málo přes dva tisíce kilometrů čtverečních plochy ostrovů musí pojmout sedm set tisíc lidí. A populace rychle roste. Příjem na hlavu je pouhých šest set dolarů na rok, průměrný věk je osmnáct let a ostrovy trpí dvacetiprocentní nezaměstnaností.

Komory mají šanci získat peníze na světových trzích za byliny a koření, které se na ostrovech hojně vyskytuje. Na souostroví najdete zázvor, skořici, muškátový ořech, kardamom, vanilku a Komory vyrobí dvě třetiny světové produkce ylang-ylangu, vonného oleje používaného do parfémů a mýdel.

Podle diplomatů je poloha Komor na hlavních trasách lodní dopravy požehnáním i prokletím. Hluboký přístav Mutsamudu, podle vládního webu také Ndzuwani, zvládne obsloužit i velké kontejnerové lodě.

Na druhou stranu se například americký státní department zajímá o tři sta licencí, které Ndzuwaniské úřady udělily zahraničním bankám. Američané se domnívají, že slouží jen jako krytí praní špinavých peněz.

Na fotografii: (1) První muž ostrova Ndzuwani Mohamed Bacar, 15. srpen 2007; (2) Přístav Mutsamudu na ostrově Ndzuwani, 15. srpen 2007

FOTO: Reuters

Autor: - els -

Další čtení

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl nacistický voják

Zahraničí
15. 7. 2025

Ministři zahraničí EU se neshodli na pozastavení asociační dohody s Izraelem

Zahraničí
15. 7. 2025

Kallasová věří ve schválení sankcí proti Rusku, míč je na straně Slovenska

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ