<span>Konec násilí v Keni</span>. Znepřátelené strany se dohodly

Zahraničí
1. 2. 2008 19:44
Generální tajemník OSN Kofi Annan.
Generální tajemník OSN Kofi Annan.

Generální tajemník OSN Kofi Annan.Znesvářené keňské politické strany se dohodly na společném plánu, který by měl během 15 dní ukončit současnou vlnu násilí v zemi. Informoval o tom bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který v Nairobi od úterka zprostředkovával rozhovory mezi tříčlennými týmy zastupujícími vládu a opozici.

V zemi pokračovaly násilnosti, podle agentur zahynulo v západokeňské provincii Ňanza nejméně osm lidí.

Agentura Reuters informovala, že vyjednávači prezidenta Mwaie Kibakiho a opozičního vůdce Raily Odingy budou v následujících dnech jednat o mírovém plánu sestávajícím ze čtyř bodů. "Počítáme s tím, že během sedmi až 15 dní budeme schopni vyřešit první tři body agendy," řekl Annan novinářům. "První z nich je zamezit okamžitě násilí," dodal.

Znepřátelené strany se musejí mimo jiné shodnout i na tom, jak zajistit přísun humanitární pomoci obětem povolebních nepokojů. Zároveň by měli vyjednat, jakým způsobem alespoň krátkodobě vyřešit současnou vážnou politickou krizi. K dlouhodobějšímu řešení krize by se podle Annana mělo dospět během roku.

Stovky mrtvých, tisíce na útěku

Násilnosti v Keni vypukly po prosincových prezidentských volbách. V nich zvítězil Kibaki, opozice je však považuje za zfalšované a jejich regulérnost zpochybnili i zahraniční pozorovatelé.

Podle agentury Reuters přišlo při nepokojích o život asi 850 osob a přes čtvrt milionu lidí uprchlo ze svých domovů. K násilným akcím docházelo v zemi i během pátku. Zpravodajská stanice BBC informovala, že v provincii Ňanza bylo ubito šest lidí, dva otráveni a že žháři zapálili desítky domů.

Organizace spojených národů a Světová zdravotnická organizace v pátek také vyjádřily znepokojení nad podmínkami, v nichž žijí desítky tisíc lidí v uprchlických táborech. Podle OSN se zde množí případy sexuálního násilí, jen nairobská hlavní nemocnice nahlásila za poslední měsíc 167 případů znásilnění.

Utečence, převážně ženy a děti, podle Světové zdravotnické organizace ohrožuje i nedostatek jídla a pití a špatné hygienické podmínky. Nemocnicím na mnoha místech země také chybí léky, především antibiotika, antimalarika a přípravky pro děti.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ