Kongo: podílí se vláda na <span>pašování uranu</span>?

Zahraničí
25. 8. 2009 06:50
Doly v Katanze.
Doly v Katanze.

Doly v Katanze.Už přes měsíc vězní konžské úřady prominentního aktivistu bojujícího za lidská práva, Goldena Misabikoa. Obvinění proti němu zní: útok na bezpečnost státu. Vězněný vydal v červenci výbušnou zprávu, jež obviňuje konžskou armádu a nepřímo i centrální vládu, že se podílejí na pašování uranu z Katangy. 

Misabikova zpráva se týká známého dolu Shinkolobwe, jehož uranová ruda posloužila Američanům roku 1945 k výrobě atomové bomby svržené na Hirošimu. Rudu z oficiálně zavřeného komplexu dolů v Katanze na jihovýchodě Konga dále dobývají kutéři, kteří za to platí tajným službám, báňské policii, prezidentské gardě a dalším úředníkům.

Vězněný Golden Misabiko.Třiapadesátiletý Misabiko je předsedou lidskoprávního sdružení ASADHO (Association africaine de défense des droits de l'homme) v provincii Katanga. Letos 24. července ho zatkla tajná služba v Lumumbashi, hlavním městě provincie.   

Doly v Shinkolobwe byly oficiálně zavřeny roku 1961, ještě před získáním nezávislosti země na Belgii. Od té doby se ale opakovaně objevovaly zprávy, i z řad vyšetřovatelů OSN, že na místě se uran nadále ilegálně těží.

Roku 1999 se vynořily informace, že konžské úřady se snaží otevřít důl opět s pomocí Severní Koreje.

Před pěti lety byl uranový důl „uzavřen" znovu poté, co byl po velkém neštěstí prohlášen za nebezpečný.

Zpráva vydaná Misabikovým sdružením ASADHO letos 12. července ale tvrdí, že v Shinkolobwe se dále ilegálně dobývá uran - s vědomím vlády v Kinshase. Strategické přístupové cesty k dolům obsadili vojáci s požehnáním svých nadřízených, které pravidelně informují o dění v oblasti a předávají jim tučné obálky s penězi. Horníci musejí vojákům platit výpalné, anebo jim přenechávají část vytěžené rudy.

Na nerosty bohatá Katanga je pro mnohé jako magnet.Tajná služba konžské armády v nedalekém městě Likasi, báňská policie a velitelé vojenského výcvikového centra Mura si kolem těžby uranu vybudovali celou mafiánskou síť, uvádí se v Misabikově zprávě s odvoláním na desítky rozhovorů s těmi, kteří se na celém byznysu nějakým způsobem podílejí.

Uranovou rudu nakupují například Číňané, Libanonci a místní firmy. V lednu roku 2007 nakoupil prý uran z Shinkolobwe jistý Severokorejec.

Konžský uran dělá mezinárodnímu společenství už déle vrásky. Stále znovu se objevují informace o údajných nákupčích z KLDR nebo Íránu.

Letos v lednu získala exkluzivní práva na průzkum a těžbu uranu v Kongu francouzská společnost Areva. Příslušná dohoda byla ale z různých stran kritizována jako netransparentní.

Kutéři v dolech v Katanze.Golden Misabiko byl údajně zatčen na přímý rozkaz z hlavního města Kinshasy. K jeho propuštění zatím  nepomohly ani mezinárodní protesty.

Zatčení je v zemi považováno i za součást mocenského boje mezi centrální vládou prezidenta Josepha Kabily a provinční katanžskou vládou guvernéra Moise Katumbiho.

Nový snímek belgického filmaře Thierryho Michaela, „Katanga Business" (viz video u článku), který ukazuje guvernéra Katumbiho v příznivém světle, doslova rozzuřil prezidenta Kabilu. Michaelovým spolupracovníkům v Kongu vyhrožují smrtí.   

Boje v Katanze 1963. Belgie usilovala o odtržení provincie od Konga.

Foto: ASADHO, Radio LAVDC a Katanga Business

 

Autor: - pp -

Další čtení

To, co izraelská vláda dělá v Gaze, je podle Macrona ostudné a nepřijatelné

Zahraničí
13. 5. 2025

Zelenskyj: Uděláme vše, aby se konalo jednání s Putinem a aby začalo příměří

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Papež Lev XIV. se rozhodl zůstat na sociálních sítích, oznámil Vatikán

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ