Globalizace organizovaného zločinu, jak ji v průkopnické studii McMafia z roku 2008 popsal bývalý korespondent BBC Misha Glenny, skrývá i odpověď, proč byl zavražděn jihoafrický podnikatel Cyril Beeka nebo proč ho v době vraždy obklopovali málo známí balkánští uprchlíci.
Na svém serveru to napsalo centrum pro investigativní žurnalistiku jihoafrického deníku The Mail&Guardian. V souvislosti s březnovou vraždou kontroverzního Jihoafričana média zmiňovala jméno Radovana Krejčíře, který uprchl české policii a od roku 2007 žije v JAR.
Glenny v knize McMafia ukazuje, jak lehkomyslně podporovaný rozpad Sovětského svazu spolu s neomezenou finanční deregulací a nespoutaným západním konzumentským stylem vytvořily jeden z nečekaně "úspěšných" příběhů globalizace: rozmach bohatství a vlivu zločineckých sítí do takové míry, že nekalá činnost se podle Glennyho na světové ekonomice podílí skoro 20 procenty. Přidejme k tomu připravenost k násilí, kterou též umocnil brutální rozpad Balkánu, a máme tu opravdu nepěkný obrázek.
JAR vždy sloužila jako významné překladiště pro vývoz konopí i pro podloudně dodávané suroviny a přírodní materiály jako kovy, nerosty, dřevo a slonovina. Nyní se zdá, že její břehy začíná omílat i "náplava" ze střední Evropy, kterou přitahuje slabá justice, zneužitelné skupiny politiků a úředníků a ústavní rámec, který absurdně snadno umožňuje vstup do země a získání azylu těm, kteří si dokážou obstarat nejlepší právníky.
Tuto "náplavu" žene i zpřísňující se regulace a vymáhání zákona v zemích, odkud pochází, zatímco evropský večírek se s ohromnou rozpočtovou kocovinou chýlí ke konci.
Balkánská stopa
Není proto možná náhoda, že Dobrosav Gavrić, který se nacházel v Beekově blízkosti, když byl tento muž zastřelen, věnoval velkou část svého místopřísežného prohlášení útoku na místopředsedu srbské vlády Ivicu Dačiče. Toto prohlášení bylo připraveno kvůli Gavričově možnému zatčení.
Gavrić, který uprchl ze Srbska v roce 2006 předtím, než byl odsouzen za podíl na vraždě srbského gangstera a válečného zločince Željka Ražnatoviče alias Arkana, líčí v prohlášení Dačiče jako stoupence zavražděného muže.
Je pravda, že Dačić byl vůdčí postavou režimu Slobodana Miloševiče, který v 90. letech minulého století zavlekl Srbsko do špinavé etnické války. V uplynulé dekádě se ale Dačić objevil v roli neústupného ministra vnitra, který byl odpovědný za zátahy proti organizovanému zločinu a jmenovitě za rozsáhlou razii na balkánský drogový gang, který ze Srbska provozuje černohorská rodina Šaričových.
List M&G v týdnu Beekova zavraždění informoval, že síť kolem tohoto jihoafrického podnikatele, do níž patřil i uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, je vyšetřována kvůli možným vazbám na gang Šaričových.
Italská mafie i rozvědka z časů apartheidu
Také Beekova historie je pozoruhodná. Ve zprávě zvláštní jednotky, kterou jihoafrický prezident pověřil vyšetřováním údajně mafiánského bankéře Vita Palazzola, je v říjnu 1997 Beeka popsán jako člověk s vazbami na italskou mafii v JAR. Další dokument ho popisuje jako významného člena bývalé vojenské zpravodajské služby v době apartheidu.
Jihoafrický podnikatel byl mezitím pohřben v rakvi zakryté vlajkou jihoafrické vládnoucí strany Africký národní kongres, což naznačuje posun jeho neprůhledných spojenectví.
Beeka se několik měsíců před smrtí pokusil spolu s Gavričem postavit na nohy místní pobočku kazašské sázkové sítě. Pokračovaly zároveň jeho vazby s Krejčířem, se kterým uvažoval o obchodování se zlatem, a také jeho vztahy s členy jihoafrických zpravodajských služeb.