Nepokoje v Egyptě
Krvavé střety v Káhiře: jeden mrtvý, více než 600 zraněných
02.02.2011 11:27 Aktualizováno 02.02. 22:25
Jednoho mrtvého a více než 600 zraněných si v centru egyptské metropole Káhiry vyžádaly podle nejnovější bilance pouliční potyčky mezi přívrženci a odpůrci prezidenta Husního Mubaraka. Nepokoje vyvolalo jeho úterní odmítnutí požadavku opozice, aby okamžitě odstoupil z funkce.
Podle egyptského ministerstva zdravotnictví zahynul jeden příslušník ozbrojených sil, který patrně nešťastnou náhodou spadl z mostu, a 611 lidí utrpělo zranění. Agentury předtím s odvoláním na zdravotnické zdroje hovořily o zhruba 500 zraněných, ministerstvo původně uvádělo bilanci více než 400 zraněných.
Podle zpravodaje České televize se především v Káhiře objevují případy útoků místních obyvatel na cizince, především na Evropany a občany USA. Terčem útočníků jsou také novináři, zejména fotografové a kameramani.
V centru Káhiry po většinu dne po sobě demonstranti z řad odpůrců a zastánců režimu házeli kameny, lahve a klacky. Večer použili manifestanti také zápalné lahve. Egyptský ministr zdravotnictví Ahmad Faríd sdělil v televizi, že většinu zraněných tvoří lidé zasažení kameny. Upozornil, že nikdo neutrpěl střelné zranění. V průběhu dne zněla městem sporadická palba. Šlo však podle svědků o varovnou střelbu do vzduchu.
Potyčky mezi skupinami začaly jen několik hodit poté, co armáda vyzvala protivládní demonstranty, aby ukončili protesty a vrátili se k normálnímu životu. Koalice egyptských opozičních stran ale vzápětí vyzvala k pokračování devět dní trvajících demonstrací za odstoupení Mubaraka, který zemi vládne již 30 let.
Boje v centru Káhiry vypukly, když se asi třem tisícům Mubarakových příznivců podařilo proniknout na náměstí Tahrír (Osvobození), kde v tu dobu bylo asi deset tisíc protivládních demonstrantů. Odpůrci a příznivci Mubaraka si navzájem strhávají protestní plakáty a mezi oběma skupinami propukly i pěstní souboje, vzduchem létají kameny, lahve a klacky. Zraněny byly stovky lidí, někteří z nich utrpěli krvavá zranění hlavy, mluví se i o obětech na životech, některé prý omylem zlynčovali příznivci téhož tábora, napsal server televize Sky.
Někteří z příznivců Mubaraka přijeli na koních a velbloudech a v rukou třímali klacky a biče, přinejmenším šest z nich protivládní demonstranti strhli a zbili. Vojáci střežící náměstí Tahrír selhali, nechali vládní příznivce procházet přes kontrolní stanoviště s noži, tyčemi a holemi. Akci podle některých vedli nenávidění policisté v civilu, některým prý demonstranti sebrali služební průkazy. Ministerstvo vnitra však jakoukoli účast rychle popřelo.
Později vjely mezi oba tábory obrněné vozy armády, vojáci varovně střílejí do vzduchu, víc však dělat nesmějí. Někteří se i tak snaží pomáhat zraněným a spoléhají na respekt obou stran, který zatím ještě mají. Demonstranti vykopávají dlažbu z ulic, chystají barikády.
Státní televize vysílá výzvy, ať se lidé přidají k provládním demonstrantů. K větším bojůvkám došlo také v přístavní Alexandrii, kde se dopoledne střetlo několik stovek příznivců a odpůrců egyptského prezidenta. Předák opozice Muhammad Baradej vyjádřil hluboké znepokojení a obvinil vládu ze zastrašování.
Na podzim končí
Prezident Husní Mubarak v noci oznámil, že chce v úřadě zůstat do podzimních voleb, do kterých už kandidovat nebude. To demonstrantům většinou nestačí, ale armáda se vyjádřila, že devět dní protestů už bylo dost.
"Vaše požadavky jsou známé. Jsme tady, bdíme, abychom pro vás ochránili zemi... Ne silou, ale láskou k Egyptu," citovala CNN televizní projev mluvčí ministerstva obrany. "Je čas vrátit se k normálnímu životu."
Mluvčí opozičních skupin, mezi které patří Muslimské bratrstvo i Národní fronta pro změnu nositele Nobelovy ceny za mír Muhammada Baradeje, však posléze vyzval k dalším protestům. "Vyzýváme všechny lidi, aby pokračovali v protestech na náměstí Tahrír, a zveme každého, aby se zúčastnil "Pátečního odchodu" a pochodoval ze všech částí Egypta na káhirské náměstí Tahrír, k Lidovému shromáždění a k budově televize," uvedl mluvčí. Zopakoval také, že opozice je připravena jednat s viceprezidentem Umarem Sulajmánem, jen pokud Mubarak odstoupí.
Vzestup armády?
Armáda by mohla ještě získat na politické důležitosti. Ačkoli byla doposud spojená s Mubarakem, v posledních dnech ho nijak nehájila. Až dnešní výzva může naznačovat, že se armáda chápe iniciativy. Mohla by to tedy být ona, kdo zajistí přechodné období. Může se po vzoru Turecka stát garantem určitých hodnot, zejména sekularismu, a bude schopná čelit požadavkům fundamentalistů.
V ulicích jsou sice obrněná vozidla i tanky, ale nijak zatím nezasahovaly, vojáci naopak doposud otevřeně demonstrace podporovali.
"Vyhlašovali, že lidé mají právo se svobodně vyjádřit a že je podporují v projevech nesouhlasu, nijak ani neřeší večerní zákaz vycházení. Nicméně také lidi varují, ať se drží dál, pokud by přece jen museli zasahovat proti násilí či rabování," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ česká studentka Klára B., která se zúčastnila demonstrací na náměstí Tahrír. "Zatím vojáci jen seděli na tancích a obrněných vozidlech, po kterých lidé malují a píší vzkazy. Protestující jim i dávají květiny, vítají je, že je vojáci přišli ochránit před policií."
Se zlem režimu si protestující Egypťané naopak spojují policii. Ta v prvních dnech demonstrací velmi tvrdě zasahovala, výsledkem byly až tři stovky mrtvých. Na policisty se obrátil hněv lidí, v ulicích jsou vidět spálená policejní auta. Možná i ze strachu z lynčování se policie z ulic úplně stáhla, lidé na ochranu před rabováním a kriminalitou spontánně postavili občanské hlídky.
Potyčky s loajálními
V egyptských městech dnes k protestům do ulic opět vyšly tisíce lidí, řada z nich tentokrát i na podporu prezidenta Husního Mubaraka. Podle agentury AP jsou shromáždění na podporu prezidenta začátkem snah jeho Národní demokratické strany zvrátit dosavadní vývoj událostí, které vyvrcholily úterním masovým protestem za Mubarakovo odstoupení, jehož se v egyptských městech zúčastnil více než milion lidí.
Dnešní noc na káhirském náměstí Tahrír (Osvobození), které bylo v předchozích osmi dnech hlavním dějištěm protivládních demonstrací, strávily asi dva tisíce lidí. Na náměstí se objevily i první stany, což naznačuje, že jsou protestující připraveni vytrvat. Na náměstí je velká projekční obrazovka, na které běží televize včetně al-Džazíry, kterou úřady zakázaly a někde i ruší její vysílání.
Někteří jsou vůči prezidentovým zastáncům podezřívaví. "Demonstrace, co jsem viděla včera, vypadaly jako organizované," řekla izraelskému deníku Haarec PR expertka Maján Fawázová, která v Káhiře potkala necelé dva tisíce provládních demonstrantů. "Jestli jsou ti lidi skuteční Mubarakovi příznivci, kde kruci byli celý minulý týden? Na ulicích se říká, že demonstranty najala strana NDP." Ta má přitom v osmdesátimilionovém Egyptě základnu kolem tří milionů členů.
Protesty nadále narušují běžný život země a v Káhiře kvůli nim i dnes zůstala uzavřená burza. Naopak internetové spojení, které v uplynulých dnech nefungovalo vůbec nebo jen sporadicky, vláda zase obnovila. Otevřelo se víc obchodů, v bankomatech jsou zase peníze. Zkrátil se také zákaz vycházení, nyní od pěti odpoledne do sedmi ráno. Mnohde se však nerespektuje, za přihlížení armády.
Předseda egyptského parlamentu prohlásil, že slíbených ústavních změn bude dosaženo za méně než dva a půl měsíce. Činnost parlamentu bude však podle agentury AFP pozastavena, dokud nebudou zveřejněny revidované výsledky loňských voleb.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.