Síly věrné mezinárodně uznávanému prezidentovi Pobřeží slonoviny Alassaneovi Ouattarovi převzaly kontrolu nad významným přístavním městem San Pedro na jihozápadě této africké země. Kolem poledne pak vstoupily do města Aboisso ležícího 110 kilometrů od bývalého hlavního města Abidžan.
"Od poledne je ve městě slyšet střelbu těžkými zbraněmi. Vězně propustili, všichni propadli panice," řekl jeden z obyvatel Aboissa. Podle jiného se jednotky věrné Ouattarovi do města již ve středu vypravily na průzkumnou misi a dnes se vrátily v hojnějším počtu. Údajně střílely jen do vzduchu.
V San Pedru, největším světovém přístavu pro vývoz kakaa, jeden obyvatel řekl, že Ouattarovy síly ho mají "zcela pod kontrolou od čtyř ráno. Útočily od dvaadvaceti hodin do jedné a poté město pročesaly. Nyní hlídkují po městě v terénních vozidlech, jsou vyzbrojeny samopaly Kalašnikov a pancéřovými pěstmi."
I další očití svědkové uvedli, že se večer v oblasti spustily boje mezi znepřátelenými tábory a že Ouattarovi muži vstoupili do města. Město bránili vojáci věrní Laurentu Gbagbovi, jenž se odmítá úřadu prezidenta vzdát, přestože ho Ouattara v loňských listopadových volbách porazil.
Ouattarovi ozbrojenci se již setkali s představiteli San Pedra a ujistili je, že přišli zajistit bezpečnost města, citovala AFP jednoho vysokého funkcionáře místní správy.
S podporou OSN
Jednotky věrné Ouattarovi získaly několik měst už v úterý a ve středu obsadily i formální metropoli země Yamoussoukro. Rada bezpečnosti OSN poté schválila rezoluci, která zavádí sankce proti Gbagbovi a jeho nejbližšímu okolí.
Text rezoluce opakuje nedávnou výzvu OSN k odchodu Gbagba, zakazuje používání těžkých zbraní a předpokládá zavedení zákazu cestování a zmrazení aktiv dosavadního prezidenta a jeho blízkých společníků.
Během čtyř měsíců za povolební krize přišlo v Pobřeží slonoviny o život nejméně 472 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.