Lékaři to mají v Libyi těžké. Čelí neustálým útokům a vyhrožování

Zahraničí
23. 5. 2018 07:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Násilí v Libyi má zničující dopad na tamní zdravotnictví. Nemocnice se často stávají terčem ostřelování a přestřelek a mnohdy je vykrádají zloději. Lékaři navíc nezřídka čelí vyhrožování ze strany povstalců. S odkazem na sdělení Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva o tom informoval zpravodajský server BBC.

V uplynulém roce OSN zaznamenala více než 30 útoků na zdravotnická zařízení v Libyi. Reálná čísla však mohou být vyšší, jelikož se lékaři, kteří se stanou terčem vydírání, často bojí incident oznámit úřadům ze strachu z odvety, upozorňuje organizace.

Libyjští rebelové často lékaře přinutí první ošetřit jejich zraněné bojovníky či příbuzné. Mezi povstalci, kteří útočí na nemocnice, jsou i skupiny, jež oficiálně stojí na straně mezinárodně podporované vlády.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn uvedl, že útoky na nemocnice a jejich zaměstnance mohou být válečnými zločiny.

Libye se po svržení libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 ocitla v chaosu. O vládu v zemi stále usilují dva kabinety - ten na východě Libye neuznává vládu v Tripolisu, kterou podporuje OSN. Kromě toho se v zemi o moc rovněž přetahuje několik bojůvek.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Hamza Turkia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ