Lékaři to mají v Libyi těžké. Čelí neustálým útokům a vyhrožování

Zahraničí
23. 5. 2018 07:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Násilí v Libyi má zničující dopad na tamní zdravotnictví. Nemocnice se často stávají terčem ostřelování a přestřelek a mnohdy je vykrádají zloději. Lékaři navíc nezřídka čelí vyhrožování ze strany povstalců. S odkazem na sdělení Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva o tom informoval zpravodajský server BBC.

V uplynulém roce OSN zaznamenala více než 30 útoků na zdravotnická zařízení v Libyi. Reálná čísla však mohou být vyšší, jelikož se lékaři, kteří se stanou terčem vydírání, často bojí incident oznámit úřadům ze strachu z odvety, upozorňuje organizace.

Libyjští rebelové často lékaře přinutí první ošetřit jejich zraněné bojovníky či příbuzné. Mezi povstalci, kteří útočí na nemocnice, jsou i skupiny, jež oficiálně stojí na straně mezinárodně podporované vlády.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn uvedl, že útoky na nemocnice a jejich zaměstnance mohou být válečnými zločiny.

Libye se po svržení libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 ocitla v chaosu. O vládu v zemi stále usilují dva kabinety - ten na východě Libye neuznává vládu v Tripolisu, kterou podporuje OSN. Kromě toho se v zemi o moc rovněž přetahuje několik bojůvek.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Hamza Turkia

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ