"Lepší" než pumový útok. Šabáb si v Nairobi udělal reklamu

Zahraničí
25. 9. 2013 13:00
Milice Šabáb na sebe útokem v Nairobi opět upoutaly pozornost.
Milice Šabáb na sebe útokem v Nairobi opět upoutaly pozornost.

Pro somálské islámské hnutí Šabáb, které spáchalo smrtící útok na luxusní nákupní středisko v keňském Nairobi, představovala každá hodina času na prvním místě světového zpravodajství reklamu k nezaplacení. Shodují se na tom experti, podle nichž je tento typ útoku pro média atraktivnější než "běžné" pumové útoky. Keňa zahájila třídenní státní smutek k uctění památky obětí. Úřady zatím evidují 67 mrtvých, islamistické milice Šabáb ale dnes tvrdily, že zemřelo 137 rukojmí.

Ozbrojenci napojení na al-Kajdu se k útoku, který začal kolem sobotního poledne, sami přihlásili. Do komplexu Westgate poslali ozbrojence s granáty a automatickými zbraněmi a šokovali svět děsivými scénami připomínajícími útok z roku 2008 na indické město Bombaj.

Šabáb uvedl, že se chtěl Keni pomstít za vojenskou intervenci do Somálska, kde vojáci Africké unie bojují proti islámským milicím.

"Takovýto útok je udrží ve zpravodajství. Šlo jim o přilákání maximální publicity. Šabáb v Somálsku ztrácí půdu pod nohama, není tak silný jako dříve," řekl Alex Vines, šéf afrického programu londýnského analytického ústavu Chatham House.

Skupina byla vytlačena v srpnu 2011 ze somálského Mogadiša a v září následujícího roku i z významného přístavu Kismayo.

Obléhání obchodního centra bylo pro média velice atraktivní zprávou."Události v Nairobi ukázaly, že pořád mají dostatečné schopnosti provést velký útok mimo hranice Somálska," dodal Vines. Mnozí míní, že útok Šabábu v Keni inspirovala akce deseti ozbrojenců, kteří v listopadu 2008 napadli indické finanční a filmové středisko v Bombaji. Čtyři dny město terorizovali a zabili nejméně 166 lidí.

Každá vteřina, po kterou se bojovníkům Šabábu dařilo udržet v nákupním středisku Westgate, vyhledávaném bohatými Keňany a cizinci, jim zajistila publicitu, o niž stáli, říkají odborníci.

Velitel Šabábu, který se představil jen jako Abú Umar, v pondělí řekl, že vyjednávání s keňskými úřady nepřichází v úvahu. Členové sebevražedného komanda podle jeho slov do komplexu šli s vědomím, že nevyjdou živí, a "přáli si zemřít ve jménu Alláha, aby se stali mučedníky".

Frederic Gallois, bývalý šéf speciální zásahové jednotky francouzské armády, uvedl, že tento druh obsazení a obléhání velkého komplexu má s ohledem na délku trvání "mnohem děsivější dopad než pumový útok".

Další experti poukazují na to, jak se změnil modus operandi extremistů od 70. let minulého století, kdy se jejich akce v zásadě omezily na únosy letadel.

Útok připonínal ten z roku 2008 na indické město Bombaj."Existují silné důkazy, že podobné akce motivují další teroristické skupiny, aby si zvolily stejnou metodu," řekla Vanda Felhabová-Brownová z washingtonské pobočky Brookings Institution. "V 70. letech bylo hodně únosů lodí a letadel, a tak se prakticky každá teroristická skupina pokoušela o totéž," řekla.

"Nákupní středisko v Nairobi bylo snadný cíl. Je to viditelný terč v luxusní, prestižní čtvrti, kam chodí hodně cizinců. Byl to symbol západní rozmařilosti v Keni a nebyla tam žádná ozbrojená ochranka, jen pár lidí prohlížejících u vchodu kabelky a kontrolujících návštěvníky detektorem kovů. Byl to zkrátka velmi snadný terč," dodala.

Keňa drží smutek

Keňa dnes zahájila třídenní státní smutek k uctění památky desítek obětí útoku. Speciální týmy v troskách zřícené části komplexu od rána hledají těla dalších možných obětí i útočníků a prověřují, zda někde nezůstaly nastražené nálože.

Šabáb, jemuž teroristické komando patří, na svém twitterovém účtu uvedl, že o život přišlo 137 rukojmích. Vinu na tom prý mají keňské síly, které k ukončení akce použily "chemický plyn" a poté způsobily zřícení budovy, pod jejímiž troskami pohřbily důkazy a všechny rukojmí.

Prezident Uhuru Kenyatta v úterý večer oznámil konec zásahu proti teroristům a uvedl, že během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských milicí Šabáb přišlo o život 61 civilistů a šest vojáků. Po smrti je také pět teroristů a 11 se podařilo zadržet.

Keňa drží smutek za oběti útoku.Uvedené počty ale nejsou konečné. Podle zpravodajské stanice BBC se totiž předpokládá, že pod sutinami části čtyřpatrového centra, která se zřítila po požáru, najdou speciální týmy další mrtvé, včetně některých útočníků. Keňský list Standard dnes tvrdí, že v úterý večer z centra vynesli těla desítek obětí. Úřady každopádně dosud evidují kolem 60 pohřešovaných osob.

Vzrušení ve středu ráno vyvolalo několik výstřelů, které se z nákupního centra ozvaly. Vládní mluvčí Manoah Esipisu ale sdělil, že to preventivně vystřelili keňští vojáci před vstupem do dosud nezajištěných prostor.

Keňský list Daily Nation napsal, že ke speciálním týmům se při prohledávání zničeného nákupního centra připojili forenzní experti z USA, Británie a Izraele. Mají mimo jiné pomoci při identifikaci útočníků, kolem jejichž počtu a původu panují rozporné a dosud nepotvrzené informace.

Deník s odvoláním na zdroje z protiteroristického útvaru keňské policie rovněž informoval, že na nairobském letišti zatkli 35letého britského občana somálského původu, který chtěl odletět letounem tureckých aerolinií. Muž na sebe upoutal pozornost šrámem na tváři, černými brýlemi na očích a podezřelým chováním.

Počet teroristů se původně odhadoval na 10 až 15, prezident Kenyatta se v úterý zmínil o 16 (pět mrtvých a 11 zadržených), ale v troskách mohou být těla dalších. Pokud jde o jejich státní příslušnost, média informovala, že ve vraždícím komandu byli i Američané a Britové. Údajně mezi nimi byla i devětadvacetiletá Samantha Lewthwaiteová, fanatička s přezdívkou Bílá vdova. To se ale zatím nepotvrdilo.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ