Velmi nelichotivě, jako "létající rakev", označovala komorská komunita žijící ve francouzské diaspoře letadlo, které pendlovalo mezi Saná a Moroni. Jejich obavy se naplnily. Jemenský Airbus 330 se v pondělí zhruba dvě hodiny po půlnoci zřítil se 153 lidmi na palubě do moře. Jako zázrakem přežila 14letá dívka.
Do plánovaného přistání na Komorech chybělo havarovanému letadlu asi pět minut.
Loni dokonce Komořané žijící v Marseille vyšli do ulic, aby protestovali proti nedostatečné bezpečnosti jemenské letecké společnosti Yemenia Airways. Mají s ní své zkušenosti, neboť lidé z Komor aerolinky využívají při cestách do své někdejší ostrovní vlasti.
Problém dobře znaly i francouzské letecké úřady. Roku 2007 konstatovaly četné nedostatky u A 310 patřící Yemenia. Od té doby Evropská unie jemenské aerolinky podrobněji sledovala, třebaže je neumístila na černou listinu.
Potvrdil to v rozhovoru pro i-Télé francouzský ministr dopravy Dominique Bussereau.
Od kontroly před dvěma lety už zmíněný airbus nesměl létat do Francie. Jemenci ho začali nasazovat jen na trasy mimo Evropskou unii.
Většina pasažérů tragického letu nastoupila svou cestu na Komory ve Francii, bylo mezi nimi 66 Francouzů. První skupina nastoupila v Roissy. Druhá, o něco větší, přistoupila v Marseille.
V jemenském hlavním městě Saná přestoupili do jiného letadla. Po moderním Airbusu 330 je čekala obávaná „létající rakev" A 310.
Havarovaný stroj byl postaven roku 1990 a nalétal dosud 51 900 hodin. Zprvu byl ve službách Air France, po devíti letech ho koupila jemenská letecká společnost Yemenia Airways.
Yemenia patří z 51 procent jemenskému státu a z 49 procent Saúdské Arábii. K její flotile patří dva Airbusy A330-200, čtyři Airbusy A310-330 a čtyři Boeingy 737-80.
Chybějící pásy, rozviklaná sedadla
Přes vážné výhrady, vysokou cenu letenky (kole 1400 eur) a dlouhý let (asi 20 hodin) Komořané žijící ve Francii jemenské aerolinky často využívali. Jedním z důvodů je, že Yemenia povolovala pasažérům zavazadla do čtyřiceti kilogramů. Jiné společnosti nejvýše dvacet.
Komořané si pravidelně stěžovali na chaos na palubě "létající rakve". Mimo jiné kritizovali viklající se sedačky a chybějící bezpečnostní pásy.
Po oznámení tragédie propukali příbuzní obětí v Marseille a Paříži opakovaně v záchvaty vzteku. V komorské komunitě ve Francii najdete sotva někoho, kdo by neměl na palubě havarovaného stroje příbuzného či známého.
Hlavní ostrov Grande Comore ztratil kontakt s kokpitem airbusu v 1.50 místního času. Záchranné týmy vylovily z oceánu jednu živou čtrnáctiletou dívku, uvedlo komorské ministerstvo dopravy. Předtím se hovořilo o batoleti, chlapci či dívce ve věku tři až pět let.
Dívka se několik hodin držela části vraku plavajícímu na hladině. Našla ji loď, jež vyplula z komorské metropole Moroni. Podle dosavadního stavu pátrání je dívka jediným člověkem, který pád přežil. Měla na sobě záchrannou vestu a podle prvních informací neměla téměř žádná viditelná zranění.
Až do večera se podařilo z moře vylovit pět mrtvých těl. Na hladině byly ropné skvrny a pátrací týmy začaly z moře vytahovat i části vraku letadla. Francie vyslala do oblasti letadla a lodě, aby pomohly při záchranných pracích a pátrání.
Podle svědectví jednoho rybáře, který havárii údajně viděl, stroj před pádem do moře hořel.
Proč se airbus krátce před přistáním zřítil, je dosud nejasné. Experti uvádějí jako možnou příčinu špatné počasí a nedostatečné vybavení moroniského letiště. Přistávací manévr na sopečném ostrově ztěžoval silný vítr. Francouzský ministr Bussereau a vyšetřovatelé varují před unáhlenými teoriemi a soudy.
Pátrací týmy v úterý odpoledne lokalizovaly v moři jedno ze záznamových zařízení, černou skříňku, havarovaného airbusu. A sice zhruba 40 kilometrů od Grande Comore. Bude ho ale ještě třeba vyzvednout ze dna.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Yemenia Airways