Jednání o propuštění šesti bulharských zdravotníků odsouzených v Libyi za údajné nakažení více než 400 dětí virem HIV se zkomplikovala. Bulharský ministr zahraničí Ivajlo Kalfin dnes večer podle agentury AFP označil dodatečné podmínky Tripolisu za vydání vězněné šestice do Bulharska za "přehnané" a některé jsou podle něj "nepřijatelné". Během dne přitom rozhovory hodnotil pozitivně a odhadoval, že by mohly skončit už během dneška.
V Tripolisu o co nejrychlejším propuštění zdravotníků jednají už od neděle první dáma Francie Cécilia Sarkozyová a komisařka pro hraniční vztahy EU Benita Ferrerová-Waldnerová. Francouzský týdeník Le Point s odvoláním na zdroj blízký libyjské vládě v této souvislosti uvedl, že zamýšlený scénář počítá s tím, že by zadržovaní Bulhaři odletěli do Sofie na palubě francouzského letounu v doprovodu Sarkozyové.
Podle agentury AFP navštíví Libyi ve středu i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prý slíbil Tripolisu lékařské vybavení a možná i dohodu o strategickém partnerství mezi oběma státy. Jeho návštěvu, se kterou prý počítá libyjská strana, však ještě Elysejský palác oficiálně nepotvrdil. Sám Sarkozy se dnes nechal slyšet, že vyjednávání o propuštění zdravotníků jsou velmi těžká.
To potvrdil i Kalfin. "Libye nepřispěje k normalizaci vztahů s Evropskou unií, pokud si bude klást nové podmínky," prohlásil podle AFP v narážce na dnešní žádost Tripolisu o úplnou normalizaci vztahů s EU. Aniž by tyto podmínky upřesnil, označil je za "přehnané a některé za dokonce nepřijatelné".
Posledním krokem v kauze, která se táhne přes osm let, je požadavek Libye o úplnou normalizaci vztahů s Evropskou unií. Podle nejmenovaného francouzského diplomata, který se vyjednávání účastní, jsou však překážkou peníze, a nikoliv diplomatické vztahy. Libye prý požaduje od EU další finanční kompenzace, které prý unie odmítá s tím, že by tak neoficiálně přiznala vinu odsouzených.
Pětici sestřiček a lékaře palestinského původu libyjské soudy opakovaně odsoudily k trestu smrti za to, že údajně úmyslně nakazili virem HIV více než 400 dětí, z nichž 56 již zemřelo na AIDS. Obvinění, kteří jsou ve vězení už od roku 1999, to popírají.
Tresty smrti jim libyjská Nejvyšší soudní rada nedávno změnila na doživotní vězení, až když postižené rodiny dostaly odškodné. Bulharsko ihned oficiálně požádalo Libyi o vydání vězněných. Odvolalo se na bulharsko-libyjskou dohodu o právní pomoci z poloviny 80. let. Ta sice počítá s možností vydat odsouzené k odpykání trestu do vlasti, ale nestanoví žádné lhůty pro vyřízení žádosti.
Na snímku bulharský plakát s fotografií odsouzených zdravotníků s nápisem "Čekáme vás". Na druhém snímku Cecilia Sarkozyová se svým manželem, prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Foto: AP, archiv