Libye: Zbrojní dohoda nesouvisí s propuštěním Bulharů
04.08.2007 20:56
Dohoda o prodeji evropských protitankových střel a radiokomunikačních systémů Libyi nijak nesouvisí s nedávným propuštěním šesti bulharských zdravotníků, kteří byli v tomto severoafrickém státě odsouzeni na doživotí. Uvedl to syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Sajf Islám tak vyvrátil zprávu francouzského deníku Le Monde, který ve středečním vydání s odvoláním na údajná Sajfova slova napsal, že významnou roli při propuštění zdravotníků sehrála širší zbrojní dohoda s Francií, která se týkala i prodeje raket.
Pětice bulharských zdravotních sester a palestinský lékař, který přijal bulharské občanství, byli po osmiletém zadržování předáni minulý měsíc Bulharsku, několik hodin před tím, než francouzský prezident Nicolas Sarkozy přicestoval do Tripolisu, kde podepsal s libyjskými představiteli několik přelomových obranných, jaderných a humanitárních dohod.
V pátek Libye oznámila, že uzavřela kontrakt s francouzsko-německo-španělským koncernem EADS o koupi střel MILAN v hodnotě 168 milionů eur (4,7 miliardy korun) a o koupi radiokomunikačního systému Tetra ve výši 128 milionů eur (3,6 miliardy korun). Šéf marketingového a strategického oddělení EADS prohlásil, že Sarkozy nehrál při sjednání tohoto obchodu žádnou roli, i když připustil, že návštěva francouzského prezidenta v Tripolisu 25. července mohla vytvořit pro uzavření kontraktu "příznivé ovzduší".
Sarkozyho političtí oponenti nicméně vyzvali k ustavení parlamentní komise, která by prošetřila, zda zbrojní kontrakt nebyl s osvobozením zdravotníků nějak spojen. Francouzská vláda to odmítá a dnes to popřel i Kaddáfího syn.
"Zbrojní kontrakt, který Libye podepsala... nebyl oplátkou za propuštění zdravotníků," řekl Sajf Islám. "Jeho načasování je jen shoda okolností. Propuštění (Bulharů) byla humanitární záležitost, která nemůže být předmětem nějaké výměny," dodal.
"Osvobození zdravotníků a prodej střel MILAN Libyi jsem do souvislosti nedal," prohlásil dále Sajf Islám v narážce na článek v listu Le Monde. Upozornil také, že jednání o zbrojní dohodě "začala před více než 18 měsíci".
"Co se týče spolupráce Paříže a Tripolisu v otázce poskytnutí civilního jaderného reaktoru, ta byla zahájena již před návštěvou (bývalého francouzského prezidenta) Chiraka v Libyi v roce 2004," uvedl rovněž syn libyjského vůdce.
"Ti, kteří si chtějí vyřizovat účty se Sarkozym, tak činí proto, že mu závidí jeho úspěch při vyjednávání," podotkl.
"Tyto kontrakty nepodléhaly žádným předběžným podmínkám... Proč by Libye nepropustila zdravotníky již po květnové návštěvě (tehdejšího britského premiéra) Tonyho Blaira, během níž byl podepsán největší palivový kontrakt... v historii země?"
Při této příležitosti byly uzavřeny politické dohody a také kontrakt ve výši 900 milionů dolarů (18 miliard korun) s britskou ropnou společností BP týkající se průzkumu ložisek zemního plynu na libyjském území.
"Stejně tak existují další dohody s Itálií či s Ruskem," konstatoval bez bližšího upřesnění Sajf Islám.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.