Libyjci dostali zaplaceno, bulharské sestry život

Zahraničí
17. 7. 2007 20:25
Nevinné, Sofia (1)
Nevinné, Sofia (1)

Bulhary s palestinským lékařem (2)Libyjská soudní rada v úterý rozhodla o zrušení rozsudku smrti pěti zdravotních sester z Bulharska a palestinského doktora. Zdravotníci dostanou doživotí. V procesu šlo o údajně úmyslné nakažení více než čtyř set libyjských dětí virem HIV.

K tématu: Rodiny libyjských dětí nakažených HIV dostaly peníze

Nejvyšší libyjské soudní grémium, jehož slovo je nad rozhodnutím nejvyššího odvolacího soudu, ve středu změnil trest smrti pro pět bulharských sestřiček a palestinského lékaře, který během osm a půl roku trvajícího procesu přijal bulharské občanství, na doživotí.

Bulharsko výrok rady přivítalo a oznámilo, že požádá Libyi o vydání zdravotníků.
Rada, která podléhá libyjské vládě a má právo změnit nebo zrušit rozsudky nejvyššího soudu, tak rozhodla poté, co rodiny nakažených dětí obdržely odškodné ve výši 400 milionů dolarů a vzdaly se požadavku na trest smrti, k němuž šestici zdravotníků opakovaně odsoudil libyjský soud.

"Nejvyšší soudní rada rozhodla změnit rozsudky smrti proti pěti bulharským sestrám a palestinskému lékaři na doživotní vězení," uvedla rada v krátkém prohlášení.

Bulharský ministr zahraničí Ivajlo Kalfin rozhodnutí rady označil za velký krok. "Pro nás tento případ jednou skončí návratem (odsouzených) do Bulharska," dodal. Stejně reagovaly i Spojené státy, které stály v čele úsilí o omilostnění zdravotníků. Vysoký činitel amerického ministerstva zahraničí David Welch však současně připomněl, že případ ještě není zdaleka u konce. "Doufáme, že vyústí v propuštění zdravotníků domů," dodal.

Příbuzní bulharských sestřiček, které strávily v libyjském vězení osm let, neskrývali úlevu nad zrušením trestu smrti. Doufali však, že rada nařídí jejich propuštění. "Cítím se dobře, ale budu se cítit lépe, až je uvidím přicházet na letišti," komentovala verdikt matka jedné z odsouzených. Švagrová další z žen si slibovala víc. "Jsem zklamaná. Očekávala jsem, že je omilostní," řekla agentuře Reuters.

Zdravotníci měli podle libyjských orgánů úmyslně nakazit 438 dětí virem HIV. Medici vinu popírají a prohlašují, že byli k přiznání donuceni násilím. Vinu za nakažení dětí zhoubným virem dávají špatným hygienickým podmínkám v bengházíské nemocnici.

Nevinné, Sofia (1)Islámský právní systém umožňuje příbuzným obětí prominout tresty smrti a dohodnout se na jiném řešení. V tomto případě jde o vysoké kompenzace. Rodiny původně žádaly až deset milionů eur za každé nakažené dítě.

V neděli se objevila zpráva, že příbuzní přistoupili na novou výši odškodného, a to na milion dolarů za každé dítě. Odmítli ale podepsat jakýkoli právní dokument, dokud jim peníze nebudou vyplaceny.

Tato překážka padla, když si dnes rodiny peníze vybraly a v podvečer vydaly prohlášení, na jehož základě Soudní rada rozhodla o zrušení trestu smrti. Doktor a sestřičky nakonec dostanou doživotní trest.

Vyjednáváním o výkupném se zabývala nadace syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Podle mluvčího rodin Idríse Laghy získalo kompenzaci celkem 460 rodin,
každá po necelém milionu dolarů. "Peníze pocházejí z Bengházíského mezinárodního fondu, který financují Evropská unie, Spojené státy, Bulharsko a Libye," přiblížil dnes podle agentury Reuters původ peněz, které si rodiny během dneška vybíraly v bankách.

Jak se vyvíjel případ bulharských sester v Libyi

Na snímcích: (1) obviňované Bulharky a palestinský lékař před soudem v Tripolisu loňského 19. prosince; (2) z demonstrace před libyjským velvyslanectvím v Sofii 11. července

Foto: Reuters; AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ