Libyjské vládní letouny zničily ropné tankery v Misurátě

Zahraničí
7. 5. 2011 19:05
Libyjské vládní letouny bombardovaly ropné nádrže (ilustrační foto).
Libyjské vládní letouny bombardovaly ropné nádrže (ilustrační foto).

Libyjské vládní síly v sobotu bombardováním zničily čtyři velké nádrže ropy v přístavu Misuráta, které je největším městem na západě Libye pod kontrolou povstalců. Na některé cíle v západní části země se zaměřily údajně také letecké síly NATO. Itálie popřela zprávu libyjských povstalců, že se s nimi dohodla na rychlé dodávce zbraní. Hodlá jim prý ale poskytnout obranné prostředky podle ujednání kontaktní skupiny.

Jednotky Muammara Kaddáfího raketami zaútočily v Misurátě na ropné zásobníky, které jsou životně důležité pro obyvatele, jejichž město trpí už tak nedostatkem elektřiny a hrozí mu humanitární krize.

"Za několik dní už skutečně můžeme mít velkou krizi," řekl jeden obyvatel Misuráty citovaný agenturou AFP. "Chce dostat Misurátu na kolena a chce, abychom se vzdali," řekl o Kaddáfím. "Kapitulace ale nepřichází v úvahu," dodal.

Útoky Kaddáfího jednotek na Misurátu trvají několik týdnů. Město je obléháno ze všech stran a jedinou přístupovou cestou do něj je přístav. Povstalci prý ještě před útokem upozornili na vládní letadla Severoatlantickou alianci, jejíž letectvo v Libyi zajišťuje plnění rezoluce RB OSN zaměřenou na ochranu civilistů před Kaddáfího režimem. NATO však náletu nezabránilo.

Podle libyjské státní televize ovšem jednotky NATO v sobotu podnikly letecké údery na některé cíle v západní Libyi. Zaútočily na oblasti blízko horského města Džafrán nebo na zařízení v Misurátě, tvrdí televize. Zprávu ale nepotvrdily nezávislé zdroje.

Italská dodávka zbraní

Přechodná vláda libyjských povstalců  v sobotu oznámila, že se dohodla s Itálií na "velmi brzké" dodávce zbraní, které by jí pomohly porazit síly věrné Muammaru Kaddáfímu. "Dodají nám zbraně a dostaneme je velmi rychle," řekl novinářům místopředseda přechodné vlády, který vysvětlil, že zástupci vlády odjeli do Itálie a dohodli se tam s příslušnými činiteli. Řím ale vzápětí dementoval, že by uzavřela dohodu přímo s libyjskými povstalci.

Italové nicméně připustili, že jsou připraveni poskytnout povstalcům prostředky na obranu, jak bylo dohodnuto na zasedání kontaktní skupiny pro Libyi minulý měsíc v Dauhá. Itálie neposkytne útočné zbraně, uvedl podle agentury AFP zdroj italského ministerstva zahraničí bez dalšího upřesnění.

Libyjská vláda v pátek kritizovala údajnou nelegálnost kroků, které činí země takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Ty ve čtvrtek v Římě rozhodly o finanční pomoci přechodné vládě libyjské opozice, k níž má být použito i části Kaddáfího peněz zmrazených v zahraničí. Tento záměr náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Káim označil za "pirátský čin" s poukazem na to, že Libye je z pohledu mezinárodního práva stále "svrchovaným státem". Odhaduje se, že v cizině je zmrazeno 60 miliard dolarů na kontech Kaddáfího nebo jeho příbuzných.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ