Madagaskarský prezident rezignoval. Moc má armáda
17.03.2009 14:19
Madagaskarský prezident Marc Ravalomanana dnes rezignoval a předal své pravomoci armádě. Do prezidentského paláce se mezitím přesunul vůdce madagaskarské opozice Andry Rajoelina.
"Prezident předal moc armádě," řekl agentuře Reuters mluvčí prezidenta. Jejím držitelem je podle něj nyní hodnostně nejvyšší vojenský velitel, admirál Hyppolite Ramaroson. AFP uvedla, že Ravalomanana podepsal nařízení, jímž pravomoci prezidenta a premiéra převádí na armádní velení.
ČTĚTE TAKÉ: Madagaskar: boj o moc vrcholí
Prezidentův mluvčí agentuře Reuters dále sdělil, že Ravalomanana opustil svůj stávající úkryt v rezidenci na okraji Antananariva a přesunul se na neznámé místo.
Prezident tak ustoupil tlaku opozice, která ho k odstoupení vyzývala od minulého týdne, kdy na tomto ostrově u jihovýchodních břehů Afriky vyvrcholila politická krize, která si vyžádala nejméně 135 mrtvých. Ravalomanana ještě v pondělí tvrdil, že rezignovat nehodlá a bude bojovat až do posledního dechu.
Do prezidentského paláce v centru metropole, který v pondělí obsadila armáda, dnes za doprovodu svých stoupenců a vojáků vstoupil vůdce madagaskarské opozice Andry Rajoelina. Bývalý starosta hlavního města, který se o víkendu prohlásil hlavou státu a ustavil přechodnou vládu, před tím shromáždění asi 10 tisíc svých přívrženců oznámil, že svůj úřad dnes do jeho rukou složilo osm ministrů. Dav přitom skandoval: "Prezident, prezident!"
Vývoj krize na Madagaskaru |
Prosinec 2008 - soukromá televize Viva, kterou vlastnil opoziční předák a starosta metropole Antananariva Andry Rajoelina, byla vládou uzavřena poté, co odvysílala rozhovor se svrženým prezidentem Didierem Ratsirakou. 26. ledna 2009 - protivládní protesty a rabování obchodů v metropoli Antananarivo i jinde v zemi; do 30. ledna zahynulo na 68 lidí; šlo o konfrontaci mezi prezidentem Markem Ravalomananou a Andrym Rajoelinou; Rajoelina vinil prezidenta z plýtvání veřejnými financemi a z ohrožování demokracie a vyzval Ravalomananu, aby odstoupil. 30. ledna - Rajoelina se prohlásil za dočasného vůdce země, prezident Ravalomanana ale oznámil, že stále zůstává v čele země. 3. února - Rajoelina byla ministrem vnitra odvolán z funkce starosty metropole. 7. února - střety mezi prezidentskou gardou a stoupenci odvolaného starosty metropole: nejméně 28 mrtvých prezidentových odpůrců. 21. února - neúspěšné rozhovory mezi Ravalomananou a Rajoelinou. 10. března - náčelník generálního štábu armády dal politikům 72hodinové ultimatum na vyřešení krize; o den později byl vyměněn. 14. března - Rajoelina se opět prohlásil prezidentem a ustavil vlastní vládu; Ravolamanana to odmítl. 15. března - Ravolamanana nabídl referendum, které mělo vést k vyřešení krize; opozice to odmítla. 16. března - vojáci obsadili prezidentský palác a centrální banku v hlavním městě Antananarivu poté, co se ozbrojené složky přidaly na stranu opozičního vůdce Rajoeliny. 17. března - prezident Ravalomanana rezignoval a předal své pravomoci armádě. |
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.