Záhadná smrt
Magie? Mrtvé dceři ministra Zimbabwe sebrali srdce
07.11.2015 09:05 Původní zpráva
Vztahy mezi Zimbabwe a Jihoafrickou republikou zažívají vážnou zatěžkávací zkoušku. Její příčinou je podivné úmrtí dcery zimbabwského ministra pro vyšší vzdělávání Jonathana Moyi v jihoafrickém Kapském městě. Navíc, nebožku museli pohřbít bez srdce, které se ztratilo. Jde snad o vraždu s politickými motivy, souvisí ztráta orgánu s čarodějnictvím?
Média v Zimbabwe mají už tři týdny postaráno o senzaci, jež může navíc vyvolat diplomatickou krizi s jižním sousedem - JAR. Právě tam, v jejím apartmánu v Cape Townu (Kaapstad) objevili 17. října mrtvou Zanelu Moyovou, dceru už zmíněného zimbabwského ministra a blízkého spojence prezidenta Roberta Mugabeho.
Dvacetiletou studentku politologie našli 17. října, jak ležela v kaluži krve v koupelně tváří k podlaze. Její smrt obestírá záhada. Policie sdělila, že dívka neměla žádná vnější zranění.
Bližší odpověď by měla dát pitva, ale její okolnosti vzbudily v rodičích mrtvé velké pochybnosti a rozhořčení. Když bylo tedy tělo zesnulé převezeno domů do Harare, nechali uskutečnit další autopsii domácími patology.
Ti nyní s údivem konstatovali, že mrtvé někdo vyjmul srdce. Rodiče tedy dceru pohřbili bez něj. Z Jižní Afriky přišlo také sdělení úřadů, že vyhotovení zpráv z pitvy, tedy toxikologie, histologie a další testy může trvat roky, prý až šest let.
Důvodem jsou nedostatečné kapacity. Do příslušné patologické laboratoře v Kapském městě (Salt River Laboratory) totiž denně přivážejí 10 až 15 těl, ročně kolem 3300 mrtvol.
Policie podle dostupných informací zatím hledá dva Zambijce, kteří byli tři dny před smrtí ministrovy dcery spatřeni v její přítomnosti. Nejsou prý ale zatím podezřelí z vraždy. Jedním z nich je její známý údajný drogový dealer. Po obou se mezitím slehla zem.
Frederick van Wyk, policejní mluvčí Západního Kapska, označil Zanelinu smrt za záhadnou. Zimbabwské sdělovací prostředky mimo jiné spekulují, že kaluž krve, v níž nebožačka ležela, by mohla pocházet z poškozených vnitřních orgánů kvůli konzumaci drog a alkoholu. Prý se už dvakrát pokusila o sebevraždu. Přímo v jejím bytě však policie našla jen maličké množství marihuany.
Třebaže případ spadá do jurisdikce jihoafrických úřadů, rodina mrtvé se zjevně rozhodla vyšetřovat záhadné úmrtí dcery na vlastní pěst. Věci se ujali političtí spojenci ministra Moyji, jež vede Mugabeho synovec a milionář Phillip Chiyangwa.
Ten byl shodou okolností se Zanelou v Kapském městě. Dívka, která studovala druhý ročník tamní univerzity, neměla podle něj důvod zemřít. Někdo ji prý zavraždil.
Chiyangwa chce zjistit, zda za tím nejsou političtí rivalové otce mrtvé v Zimbabwe. Politické násilí je tam sice poměrně běžné, ale mordování dětí politiků by podobným zločinům dalo nový rozměr.
Chiyangwa se snaží rovněž odhalit, jak je možné, že z mrtvoly někdo vyňal srdce. Něco takového se podle vyjádření expertů na tamních patologiích neděje, k výjimkám patří jen schválené dárcovství orgánů. Z těl se normálně odebírají k vyšetření jen vzorky tkání.
Už se proto vynořila i teorie, a přišli s ní i přátelé rodiny nebožky, že srdce někdo ukradl kvůli čarodějnictví. Používání lidských orgánů v kouzelnictví a rituální vraždy s tím spojené jsou v některých částech Afriky ještě i dnes celkem běžné.
Rozšířená je i představa, že orgány se musejí odebrat žijícímu člověku a že z nich vyráběné léky mají tím větší účinek, čím více oběť trpí.
Vírou v démony a všemožné nadpřirozené síly je na černém kontinentě nakažený jak prostý lid, tak elita. A to je právě problém. Že jsou objednatelé okultních zločinů často v nejvyšších kruzích, velmi ztěžuje, až znemožňuje jejich objasňování.
George Charamba, mluvčí zimbabwského prezidenta Mugabeho už oznámil, že smrt Zanely Moyové by se mohla stát předmětem bilaterálních rozhovorů s Jižní Afrikou. Vztahy vládců obou zemí jsou přitom tradičně dobré. Věrnost a náklonnost mezi Mugabem, autokratem z Harare, a Africkým národním kongresem (ANC) prezidenta Jacoba Zumy v Pretorii má kořeny ještě v osvobozovacích bojích černého lidu. Obě země se zpravidla zdržují vzájemné kritiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.