Egypt chtěl zablokovat tunely pod svou hranicí s pásmem Gazy ocelovou bariérou ponořenou do země podél hranice. Ale každý problém má řešení a Palestinci na ně přišli. Tunely jsou pro ně v pásmu Gazy, s jeho uzavřenými pozemními přechody do Izraele i Egypta, jedinou cestou pro dopravu potřebného zboží, napsal zpravodajský server BBC.
Muhammad se vynořuje z šachty celý zaprášený. Pašerácký tunel do Egypta dlouhý tři čtvrtě kilometru hloubí 18 měsíců. Právě táhne nahoru plastový kontejner písku a říká, že norná stěna, kterou chtějí Egypťané s pašováním skoncovat, je k "smíchu". "Prostě ji silným autogenem rozřežeme," zubí se.
Egypťané, kteří slíbili Izraeli, že Palestincům nedovolí dopravovat do pásma žádné zbraně, začali ocel do země nořit loni. Stěna má být po dokončení dlouhá 11 kilometrů a má sahat do hloubky 18 metrů. Podle egyptských zdrojů se vyrábí ze silné oceli, kterou nelze zničit výbušninou. Káhiru konstrukce přijde na miliony dolarů.
Když Muhammad všechny tyto údaje vyslechne, jen se usmívá. "Zaplatíme člověku s autogenem tisíc dolarů (2000 korun) a on to prořízne. Trvá to sice tři týdny, ale nakonec se to podaří. Kdyby Egypt hranici otevřel, tunely bychom nepotřebovali.
Dokud to neudělají, budeme kopat bez ohledu na to, jak se nás budou pokoušet zastavit," říká odhodlaný Muhammad. Ocel, na niž tam dole narazil, prý má tloušťku pět až deset centimetrů.
Jeden z Palestinců pracující s autogenem řekl, že dokáže do takové oceli vyříznout otvor za necelý den. Pro egyptskou vládu to není dobrá zpráva.
K informaci o tom, že Palestinci už pláty oceli začali řezat, se Káhira nevyjádřila.
Blokáda Gazy trvá od roku 2007, kdy se po bojích s konkurenčním Fatahem zmocnil vlády radikální Hamas. Kromě jiného má zabránit Hamasu dovážet na přímořské území zbraně. Hamas je historicky svázán s fundamentalistickým Muslimským bratrstvem, které je v Egyptě hlavní opoziční silou. Takže podpora Hamasu není v zájmu vlády v Káhiře.
Obyvatelé Gazy Egypťanům jejich postoj velmi zazlívají. Egypt je jejich jediná spojnice se světem a jediný zdroj tolik potřebného zboží. Každý měsíc se ho tunely propašuje za několik milionů dolarů. Od lednic po větráky, od ovcí po šampony. Některými z tunelů projede i auto. Podle odhadů OSN tvoří kontraband 80 procent z importovaného zboží v Gaze.
Dostat se k tunelům není nijak těžké a nikdo se je nepokouší maskovat. V pohraničním městě Rafáh je řada vstupů do podzemí zakrytá bílými plachtami, kolem se vrší hromady písčité půdy vynesené z hlubin. Vzduch je prosycen naftovými výpary z automobilů, které zboží odvážejí do vnitrozemí.
Je jasné, že kdyby Izrael nebo Egypt chtěly tento pašerácký ráj zničit, nebyl by to problém. Izraelské letectvo sice šachty občas bombarduje, ale všechny nezničilo.
Pracovníci mezinárodních agentur působících v Gaze říkají, že zkáza tunelů by ještě zhoršila už tak mizernou humanitární situaci v Gaze, což by Izraeli ani Egyptu ve světě na pověsti nepřidalo. Je také známo, že v Egyptě toto krtčí obchodování přináší značné zisky.
Šéf Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě John Ging soudí, že nejvíc tato situace poškozuje obyčejné Palestince. "Je tu vše drahé, lidé jsou vydáni napospas dynamice černého trhu," řekl. Odpovědnost za situaci a plné kapsy pašeráků podle něj nesou Izrael a Egypt.
Foto: Wikipedia, ČTK/AP a Profimedia