Média viní Schwarzenberga z podpory Kaddáfího, ten to odmítá

Zahraničí
21. 2. 2011 19:37
Ministr zahraničí vyvrací spekulace zahraničních médií.
Ministr zahraničí vyvrací spekulace zahraničních médií.

Každý den přicházejí z Libye nové zprávy o obětech, které si vyžádaly protivládní protesty. Na serveru EUobserver.com se zároveň objevil článek s názvem Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití. Autoři čerpají ze slov českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který však jakoukoli podporu libyjského vůdce Kaddáfího odmítá.
 
Server tak reagoval na nedělní Schwarzenbergovy výroky pronesené na schůzce s ostatními vysokými politiky sedmadvacítky. "Vůbec jsem ho nepodpořil," brání se ministr. Podotkl jen, že by se unijní politici neměli moc míchat do záležitostí, které jsou v první řadě v rukách Libyjců samých. Zejména u některých bývalých koloniálních velmocí občas slova na adresu někdejších kolonií, jakou byla i Libye, "nepůsobí zdárně".

"Oni sami budou nejlépe vědět, co by potřebovali," řekl Schwarzenberg. "My jim máme pomoci, když budeme požádáni, ale nic jim vnucovat, naše představy, naše předpisy...," uvedl. "Musíme s nimi navázat dialog, velmi pozorný, ohleduplný, (musíme) jim naslouchat a potom něco udělat," dodal na svou obhajobu ministr.

Kolik je vlastně mrtvých?

Celkem si pětidenní násilnosti v Libyi vyžádaly nejméně 233 mrtvých, podle některých odhadů až čtyři stovky. Syn libyjského vůdce Sajf Islám ale spekulace o stovkách mrtvých odmítá. Demonstrace se poprvé rozšířily také do hlavního města Tripolisu a několik měst na východě země se dostalo pod kontrolu opozičních sil. Spekuluje se o tom, že Kaddáfí opustil zemi nebo přinejmenším její hlavní město.

V Tripolisu bylo podle svědků slyšet v noci na dnešek střelbu v ulicích a potyčky mezi přívrženci a odpůrci Kaddáfího. Ze střech prý stříleli odstřelovači a z projíždějících aut s podobiznami Kaddáfího pálily jejich posádky do lidí kolem a přejížděly je. Hořela prý stanoviště policie a sídla revolučních výborů. Zpravodaj agentury Reuters viděl v metropoli hořet vládní budovu, kde obvykle zasedá libyjský parlament.

Kaddáfího kvůli protestům opouštějí i další spojenci. Na svou funkci na protest proti násilnému zásahu vůči demonstrantům rezignovali libyjský ministr spravedlnosti a velvyslanec v Indii. Také většina významných kmenových vůdců vypověděla Kaddáfímu poslušnost. K povstání proti vládě vyzvala i koalice libyjských islámských představitelů.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ