Zhoršení vztahů
Mezi prezidenty Rwandy a Ugandy se rýsuje hádka
17.05.2019 09:09
Lidé, kteří žijí na obou stranách hranice mezi Rwandou a Ugandou ve městě Katuna, nikdy nevěnovali této demarkační linii velkou pozornost. Děti přes ni přecházely cestou do školy, dospělí cestou do práce, zatímco obchod vzkvétal. Z tohoto harmonického soužití nic nezbylo, když se v únoru Rwanda náhle rozhodla hranici uzavřít. Řidiči a obchodníci její okolí opustili a na jejich místo nastoupili vojáci z obou zemí, píše agentura AFP.
Blokáda je důsledkem zhoršení vztahů mezi prezidenty Rwandy a Ugandy, tedy Paulem Kagamem a Yowerim Musevenim. V 80. a 90. letech přitom byli spojenci, kteří si vzájemně pomáhali na cestě k moci.
Oboustranná nedůvěra vyplula na světlo v posledních měsících. Prezidenti se osočují ze špionáže, politických vražd na objednávku a zasahování do vnitřních záležitostí obou států. Toto nepřátelství by mohlo mít v historicky nestabilním regionu velkých jezer vážné následky, do hádky by se totiž mohli připojit i jejich sousedé.
Zatím spolu oba prezidenti bojují pouze slovně a nejsou žádné zprávy o tom, že by někde konflikt sklouzl k něčemu vážnějšímu. Nicméně přerušení přeshraničního obchodu je znát.
Ceny potravin ve Rwandě prudce vzrostly, jelikož tato země je závislá na jejich dovozu od svého většího souseda. Uganda zase přišla o možnost vyvážet zboží do Burundi nebo do Konga.
Pro komunity, které žijí podél hranice, je roztržka mezi oběma vůdci katastrofou. Rwanďané, kteří jsou ze situace zoufalí, často velice riskují, aby se přes hranici dostali. "Pokud nás vojáci spatří, zatknou nás a pak nás bijí za to, že jsme neuposlechli jejich rozkazu. Je to nebezpečné," svěřuje se jeden z nich, který do Ugandy vstoupil ilegálně kvůli práci.
Dlouhé roky bojovaly Kagameho a Museveniho armády bok po boku a vynesly své vůdce až do čela jejich států. Společně také způsobily pád konžského diktátora Mobutua Sese Seka v roce 1997.
Krátce poté, co Museveni získal v roce 1986 moc, se Kagame stal jedním z šéfů ugandské vojenské rozvědky. V budoucnu pak z Museveniho podpory těžil při vlastním boji o moc v roce 1994.
Ještě před začátkem nového tisíciletí se však vztahy mezi oběma muži zřetelně zhoršily. Rozpory nakonec vyústily do násilných bojů v srpnu roku 1999 a v červnu roku 2000 v Kisingani v Kongu. Zemřelo při nich několik set lidí, převážně civilistů. Od té doby charakterizuje vztah obou těchto zemí trvalá nedůvěra, diplomatické vazby ale tyto státy nikdy nepřerušily.
Kagame vidí Museveniho prsty v jakémkoliv pokusu destabilizovat jeho zemi. "Pro ně je to souboj o to, kdo bude mít v regionu zásadní vliv na jeho další směřování," tvrdí rwandský politický analytik Christofer Kayumba.
Roztržka mezi oběma zeměmi podle expertů nesměřuje k otevřenému konfliktu, ale situace má nejméně jednu oběť, a tou je místní obyvatelstvo. "Říká se, že když se perou dva sloni, trpí tráva. A my trpíme," naříká Philemon, který pracuje jako celník v Katuně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.