Mezinárodní soud vydal zatykač na súdánského ministra

Zahraničí
2. 5. 2007 17:15
Ilustrační foto: ICC
Ilustrační foto: ICC

Ilustrační foto: ICCMezinárodní trestní soud (ICC) ve středu vydal zatykač na súdánského ministra Ahmada Harúna a na jednoho z šéfů obávaných provládních arabských milic Alího Muhammada Alího Abdara Rahmána. Tribunál podezírá tuto dvojici z válečných zločinů v súdánském regionu Dárfúr, kde od roku 2003 zahynulo na 200 000 obyvatel a dalších 2,5 milionu muselo uprchnout z domovů.

Súdán podle agentury AP okamžitě oznámil, že ani jednoho z mužů do Haagu nevydá a s tribunálem přerušuje veškeré kontakty. "Náš postoj je naprosto jasný - ICC si nemůže nárokovat žádné právo soudit Súdánce mimo hranice země," reagoval na vydání zatykačů súdánský ministr spravedlnosti Muhammad Alí Mardí. "Cokoli ICC udělá, je zcela nerealistické, nelegální a neslučitelné s mezinárodním právem," dodal ministr.

Chartúm podle něj nepodepsal dohodu o založení ICC, necítí se proto jeho rozhodnutími vázán. V minulosti s ním také spolupracoval pouze výjimečně. I to však podle Mardího skončilo. "Jaká spolupráce? Je konec," prohlásil rezolutně.

Agentura AP nicméně tyto zatykače hodnotí jako klíčový krok k tomu, aby se lidé odpovědní za zvěrstva v Dárfúru dostali před soudce v Haagu. Vítá je i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Right Watch (HRW). "Tyto zatykače donutí chartúmské představitele ke spolupráci, a pokud odmítnou, zvýší se tím jen jejich izolace na mezinárodní scéně," řekl agentuře Reuters Richard Dicker z HRW.

Hlavní žalobce Luis Moreno-Ocampo Hlavní žalobce Luis Moreno-Ocampo již v únoru uvedl, že oba muži jsou podezřelí z 51 závažných zločinů. Harún, v současnosti súdánský ministr pro humanitární záležitosti, který měl ve své bývalé funkci na starosti bezpečnost Dárfúru, údajně v letech 2003 až 2004 "vědomě přispěl k páchání zločinů proti lidskosti a k válečným zločinům, včetně vražd, znásilňování, mučení, nelidského zacházení, drancování a nucených přesunů civilního obyvatelstva".

Abdar Rahmán, známý též pod jménem Alí Kušíb, stál podle žalobce v čele arabských milicí džandžauí, které ve stejném období napadly řadu vesnic na západě Dárfúru a podle svědků v nich popravily, znásilnily a mučily stovky osob.

ICC vznikl v roce 2002 jako první světový stálý tribunál, jehož úkolem je soudit osoby obviněné ze zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů po celém světě. Bylo u něj vzneseno už několik žalob na ugandské povstalce z Armády božího odporu (LRA). Obžalován zde byl také vůdce konžských milicí Thomas Lubanga.

Foto:  ICC, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ