Migraci neřeší pouze Evropa. Do Ugandy proudí tisíce běženců

Zahraničí
23. 3. 2017 17:21
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Uganda zažívá vážnou uprchlickou krizi, protože do země každý den proudí na 3000 uprchlíků z Jižního Súdánu. Oznámili to ve čtvrtečním prohlášení Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi a ugandská vláda. Mezinárodní společenství požádali, aby přispělo na humanitární pomoc pro více než 800 tisíc jihosúdánských běženců žijících v Ugandě.

Situace v Ugandě je nejrychleji rostoucí migrační krizí na světě, soudí OSN. Od loňského července přišlo z Jižního Súdánu do Ugandy více než 570 tisíc uprchlíků. Do poloviny letošního roku by jich podle odhadů mohlo být více než milion.

"Nacházíme se v bodě zlomu. Uganda se s největší migrační v krizí v Africe sama nevyrovná... Nedostatek mezinárodní pozornosti vůči jihosúdánským uprchlíkům má velmi špatný dopad na nejzranitelnější lidi na světě, kteří v tuto chvíli akutně potřebují pomoc," upozorňuje se v prohlášení.

Uprchlíci, z nichž více než 60 procent tvoří děti, začali přicházet do Ugandy poté, co v Jižním Súdánu v roce 2013 vypukla občanská válka. Jižní Súdán od té doby opustilo více než 1,6 milionu lidí.

Ještě více jihosúdánských uprchlíků začalo do Ugandy přicházet poté, co loni v červenci v jihosúdánském hlavním městě Jubě vypukly nepokoje. Takto vysoký počet uprchlíků však podle ugandského premiéra Ruhakany Rugundy představuje pro ugandské služby a infrastrukturu velkou zátěž.

Mezinárodní pomoc je nutná

Někteří nově příchozí běženci žijí pod plachtami, na které žhne slunce. Začínají se potýkat s nedostatkem potravin a pitné vody.

"Nadále vítáme naše potřebné sousedy, ale opravdu potřebujeme mezinárodní pomoc, situace totiž začíná být kritická," oznámil Rugunda s tím, že na pomoc uprchlíkům v Ugandě je letos zapotřebí více než 250 milionů dolarů (6,3 miliardy korun).

"Pokud do Ugandy do června nebude vyslána další potravinová pomoc, budou se běženci podle Světového potravinového programu potýkat se značným nedostatkem jídla," oznámil ugandský ministr Musa Ecweru, který má na starosti uprchlickou krizi. Uprchlíci, kteří jsou v Ugandě již několik měsíců, by se tak podle něj mohli ocitnout v situaci, kdy budou postupně dostávat měně přídělů potravin. "Tíha situace je neúnosná, ale nemáme na výběr. Nemůžeme uzavřít hranice. To by bylo naprosto nelidské," uvedl Ecweru.

Mezinárodní společenství označilo ugandský přístup k uprchlické krizi za jeden z nejprogresivnějších v Africe. Uganda nově příchozím uprchlíkům přidělila malý kus půdy k obdělávání. V únoru však ugandské úřady oznámily, že se situace možná v budoucnu bude muset řešit jinak.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Stephan Wandera

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ