Nové hnutí, jehož cílem je odradit ženy od bělení kůže, vzniklo v Senegalu. Snaží se nejen přesvědčit veřejnost, že "černá je krásná", ale také varovat před zdravotními následky, které bělení a bělidla na kůži mohou mít.
Spontánní kampaň je reakcí na reklamy, jež loni v hlavním městě Dakaru začaly propagovat kosmetický krém Khess Petch - tedy "celá bílá" v místním jazyce wolof. Plakáty slibují "rychlou reakci" a "výsledky během 15 dní". V menších okénkách billboardy ukazují fotografii mladé ženy, která se z černé dobrala bílé pleti s pomocí depigmentace, jíž se místně říká "kheessal", tedy bělení.
"Jsme pobouření plakátem naznačujícím, že černá není krásná, protože doporučuje, aby se takové mladé ženy rychle proměnily," řekla Aisha Demeová, která vede kulturní webovou stránku Agendakar.com. "Jde o spontánní reakci, chceme pozvednout černé ženy," dodala Demeová.
Proto účastnice kampaně rozvěsily v senegalském hlavním městě své vlastní plakáty ukazující hrdé černošské ženy. Fotografoval je zdarma módní fotograf Stephane Tourne a rovněž bez nároku na odměnu je vytvořili pracovníci v reklamním průmyslu.
Do kampaně Nuul Kukk (celá černá), která běží také on-line a má vlastní webovou stránku, účet na Twitteru i na Facebooku, se zapojily místní hvězdy včetně rapera Keytiho či bojovnice za práva žen Kine Fatim Diopové.
Podporuje ji také dermatoložka Fatimata Lyová, která proti bělení bojuje už deset let v rámci Mezinárodního svazu pro informace o umělé depigmentaci. Podle Lyové jde o problém veřejného zdraví, protože "v celkové populaci 67 ze 100 žen praktikuje umělou depigmentaci".
Používané produkty však snižují schopnost těla chránit se proti různým infekcím a také mají širší dopad na zdraví, neboť mohou způsobit cukrovku či vysoký krevní tlak, dodala Lyová. Fenomén zesvětlování kůže existuje v několika zemích subsaharské Afriky. V Senegalu je převážně záležitostí žen, i když u mužů ho lze najít u některých specifických skupin, jako jsou umělci, uvedla Lyová.
Zesvětlovací krémy, mléka a gely obsahují látky určené pro léčebné účely, jako jsou kortikosteroidy, a měly by být výhradě předepisovány lékařem. "Bohužel jsou k mání všude na senegalském trhu a s cenami v přepočtu od jednoho do 1,5 eura (asi 25 až 38 korun) jsou také velmi dostupné," dodala Lyová. Následky pak mohou sahat od oteklých končetin, přes šrámy a otevřené rány až po skvrny na kůži či popáleniny.