Egyptský prezident Husní Mubarak uznává nutnost změn, prohlásil americký prezident Barack Obama poté, co v úterý večer zhruba půl hodiny se svým egyptským protějškem hovořil. Ten krátce předtím oznámil, že nebude kandidovat v letošních prezidentských volbách, ale do té doby chce zůstat v úřadě.
Mubarak prý "uznává, že status quo není udržitelný a musí nastat změna". Obama mu řekl, že musí okamžitě začít pokojná transformace zahrnující opoziční strany, k bezprostřední rezignaci ho nevyzval. Přeměna musí vyústit ve svobodné a spravedlivé volby, zdůraznil.
Šéf Bílého domu rovněž vyjádřil radost nad tím, že egyptská armáda odmítla použít násilí proti demonstracím, které vedou k politickým změnám v zemi.
I po Mubarakově ujištění, že už nebude kandidovat na hlavu státu, demonstrovali i v noci na dnešek v ulicích Káhiry lidé požadující jeho okamžitou rezignaci. Dlouholetý egyptský diplomat a nyní hlavní tvář opozice Muhammad Baradej se domnívá, že Mubarak nevyšel požadavkům demonstrantů dostatečně vstříc. Jeho kroky označil v rozhovoru s televizí CNN za "trik", jak zůstat u moci.
Baradej naznačil, že by mohl kandidovat v příštích prezidentských volbách, ale zdůraznil, že to nyní není jeho hlavní cíl. Upřednostňoval by prý, kdyby Mubarak okamžitě odstoupil a předal moc přechodné vládě, která by zemi spravovala do voleb.
V Egyptě zemřu
Mubarak pod tlakem masových protivládních demonstrací v noci oznámil, že nebude znovu kandidovat, chce ale zbývající měsíce ve funkci strávit nerušenou přípravou na předání moci. Svůj krok zdůvodnil potřebou přednostně zajistit stabilitu a bezpečnost země a jejích občanů. Řekl to v televizním projevu, jehož záznam večer odvysílalo několik domácích i zahraničních zpravodajských televizí.
"Mojí hlavní prioritou je obnovit v naší zemi pokoj a pořádek, zajistit pokojné předání vedení a zajistit, aby odpovědnost převzal ten, jehož si egyptský lid vybere v příštích volbách, ať už to bude kdokoli. Já se znovu ucházet o zvolení nechystám," prohlásil Mubarak. Hlava státu rovněž slíbila řady reforem, a to včetně soudnictví v zájmu boje proti korupci.
Mubarakovi, který je v čele státu už 30 let, končí řádný mandát koncem letošního roku. Prezidentské volby se mají podle současného harmonogramu konat v září.
"Husní Mubarak, jenž k vám dnes hovoří, je hrdý na to, čeho dosáhl během let služby Egyptu a jeho lidu," prohlásil prezident v televizním vystoupení. "Toto je má země. Tady jsem žil, bojoval jsem a bránil jsem její území, suverenitu a zájmy a zemřu na její půdě."
Prezidentovo váhání s rychlým odchodem se může podle některých pozorovatelů vysvětlit snahou zachovat zdání legitimity současného režimu, jehož špičky by v klidu sečkaly na vrcholu moci do řádného termínu dalších voleb.
Podle listu Le Monde je v tomto ohledu důležitá i další role armády. Ačkoli je spojená s Mubarakem, dokázala si uchránit pověst síly nakloněné demonstrantům. Nestřílí do nich, ale ani se nepřidává k volání po Mubarakově odchodu. Mohla by to tedy být ona, kdo zajistí přechodné období. Armáda se může stát po vzoru Turecka garantem určitých hodnot, zejména sekularismu, a bude schopná čelit požadavkům fundamentalistů.