Mugabe se nehodlá s opozicí podělit o moc
01.07.2008 13:42
Zimbabwské vedení odmítá výzvy k vytvoření koaliční vlády po vzoru Keni, která by mohla být řešením volební krize. Podle dnešního prohlášení mluvčího prezidenta Roberta Mugabeho se situace bude řešit "zimbabwským způsobem".
"Keňa je Keňa. Zimbabwe je Zimbabwe. Máme vlastní historii vedení dialogu a řešení politických slepých uliček zimbabwskou cestou. Zimbabwským způsobem, ne keňským. Naprosto ne," prohlásil dnes Mugabeho mluvčí George Charamba na tiskové konferenci během summitu Africké unie (AU) v egyptském Šarm aš-Šajchu. Summit dnes končí a jedním z hlavních témat je právě situace v Zimbabwe.
Při řešení krize, která v Keni vznikla po kontroverzních prezidentských volbách, pomohlo mezinárodní společenství, jež zprostředkovalo rozhovory obou stran. Nakonec po několika měsících vznikla koaliční vláda. Její předseda Raila Odinga se stal jedním z mála Mugabeho kritiků na africkém kontinentu. Požadoval například, aby byl Mugabe z AU vyloučen.
Legitimitu Mugabeho opětného zvolení do čela státu popírá nejen Západ, ale zpochybňují ji i afričtí pozorovatelé. Mugabe byl jediným kandidátem druhého kola prezidentských voleb, z něhož kvůli násilí namířenému proti příznivcům opozice odstoupil jeho soupeř, opoziční vůdce Morgan Tsvangirai.
"Náš způsob definoval zimbabwský lid, neovlivněný vnějším vměšováním. A právě tak bude celá záležitost vyřešena," prohlásil mluvčí. Charamba zároveň poslal "k čertu" Spojené státy, Velkou Británii a další evropské země, jelikož prý nemají, na čem založit kritiku Mugabeho. "Nemají právo něco chtít po zimbabwské politice," řekl s poukazem na výzvy, aby Mugabe odstoupil.
Většina afrických vůdců na summitu se však zdráhá Mugabeho veřejně kritizovat. Spíše ho hodlají pozvolna přesvědčit, aby přistoupil na rozdělení moci s opozicí.
Jihoafričtí představitelé se snaží dovést Mugabeho a Tsvangiraie k jednání o společné vládě. Právě JAR totiž nejvíce trpí politickou i ekonomickou krizí v Zimbabwe, protože se do ní uchýlila většina uprchlíků ze Zimbabwe, podle odhadů až dva miliony lidí. Musela se také nedávno potýkat s vlnou xenofobní nenávisti vůči imigrantům.
Tsvangirai ale odmítl tvrzení Jižní Afriky, že její prezident Thabo Mbeki je už blízko ke zprostředkování dohody mezi ním a Mugabem o jednáních. "Je to všechno spekulace, nic takového není. Žádná dohoda není na spadnutí, žádná jednání. Nemůže být dohoda o nás bez nás," zdůraznil mlvčí opozičního Hnutí pro demokratickou změnu Nelson Chamisa.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.