Začaly předběžné kontakty mezi zimbabwskou vládou a opozicí. Zástupci zimbabwské vládní strany prezidenta Roberta Mugabeho a opozičních stran zahájili dnes v Jihoafrické republice předběžná jednání o vyřešení politické krize v zemi. Podle nejmenovaného představitele opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) odstartují hlavní jednání nejdříve ve středu či čtvrtek.
Mugabe a šéf MDC Morgan Tsvangirai podepsali dohodu o zahájení dvoutýdenních rozhovorů za účasti jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho v pondělí v Harare. Dohoda stanoví rámec pro následná jednání o vytvoření nové vlády a o rozdělení moci.
Dohoda byla uzavřena v době, kdy země čelí velkému tlaku světové veřejnosti. Ten vyvolalo vyhlášení výsledků rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb 27. června. V nich byl jediným kandidátem Mugabe. Jeho protikandidát Tsvangirai se účasti ve volbách vzdal kvůli údajnému politickému násilí vyvíjenému proti jeho stoupencům.
Mugabe při příležitosti podepsání smlouvy vyzval k ukončení sankcí západních zemí proti němu a členům vedení země. To se ale nestalo. Naopak ministři zahraničních věcí zemí Evropské unie se dnes dohodli na zpřísnění sankcí vůči představitelům zimbabwské autoritářské vlády.
Současná opatření zahrnující zákazy cest či zmrazení finančních prostředků tamních předáků se rozšířila o dalších 37 osob a několik společností, které podle EU financují kritizovaný režim prezidenta Roberta Mugabeho či jsou spjaty s tamními vůdci.
Mugabeho vinou se kdysi prosperující a soběstačná africká země za posledních pár let ocitla v katastrofální ekonomické situaci. Miliony lidí jsou přímo závislé na potravinové pomoci, další miliony uprchly před ekonomickou i politickou krizí do sousedních zemí.
U moci se stávající prezident drží mimo jiné díky svým bývalým spolubojovníkům z války za nezávislost na Velké Británii. Veterány využívá k zastrašování stoupenců politických odpůrců. Zimbabwe má nyní největší inflaci na světě a musí vydávat stále nové bankovky s prudce stoupající hodnotou, nedávno zde byla vydána už stomiliardová bankovka.
Foto: AP a Reuters